Gazdaság

DOMAIN REGISZTRÁLÁS – Felszabadi.to

Az eddigi szigorú szabályozás helyett márciustól Magyarországon is bárki bármilyen domain nevet bejegyeztethet. Ez segítheti az elektronikus kereskedelem elterjedését.

Mindössze évi 25 dollárjába kerül Pósvári iSándornak a velencei.to internetes cím – alsó szintű domain név – birtoklása, és hogy ez mennyire jó befektetés, azt mutatja: már 5 millió forintot is kínáltak neki a névért. A Magyarországra utaló, .hu végű címek megszerzése azonban jelenleg még korlátozott, de – mint minden szabályozás – ez is kijátszható. “Így például tavaly elméletileg több mint 500 újság indult el az interneten – tudtuk meg Seregélyesi Jánostól, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának lapnyilvántartásért felelős főtanácsosától -, ténylegesen azonban csak a kérelmezők kis hányada indított valóban újságot.” A többiek azért választották ezt az utat, mivel a jelenlegi szabályozás szerint, úgy a legegyszerűbb megszerezni egy .hu-ra végződő internetes domain nevet, ha a regisztrációt végző internet szolgáltatónál bemutatják az azonos névre szóló lapindítási engedélyt.

Hamarosan nálunk is jövedelmező “üzletággá” válik a könnyen megjegyezhető, frappáns nevek kereskedelme, és erről a vállalkozó kedvűek nem akarnak lemaradni. Hogy az üzlet milyen jól kamatozhat, azt jelzi: nemzetközileg már több tízmillió dolláros piacról van szó. Míg 1998-ban a Compaq “csak” 3,3 millió dollárt adott az altavista.com-ért, addig tavaly a business.com már 7,5 millió dollárjába került az eCompanies nevű cégnek, sőt a year2000.com-ért rendezett árverésen a licit elérte a 10 millió dollárt is. (Bár utóbb az ajánlattevő eltűnt).

Magyarországon újságnév vagy időszaki kiadvány mellett ma még csak saját cégnév, vagy védjegy szolgálhatja a .hu-ra végződő regisztráció alapját, míg a .com, a .net vagy a .org végű internet címeket évi 35 dollárért egy bankkártya segítségével a világon bárki bejegyezheti. Így történhetett meg, hogy például a www.dunaplaza.com begépelésével egy ideig a Pólus Center jelent meg a számítógép képernyőjén, de hasonlóan érdekes volt a www.zwackunicum.com oldalon megjelenő Jägermeister site is. A Matáv is beleesett abba a hibába, hogy nem jegyeztette be .com-hoz tartozó címét, amikor elindította AltaVizsla nevű keresőjét, amit egy szemfüles egyetemista lány, Hargittai Eszter szerzett meg.

A magyar domain regisztrációt március elsejétől liberalizálják, így a regisztrálásnak nem lesz többé feltétele, hogy a név az igénylőhöz hivatalosan kapcsolódjon. “Az új szabályozást, más európai példák nyomán, az elektronikus kereskedelem élénkítése érdekében vezetik be” – mondta Martos Balázs, az Internet Szolgáltatók Tanácsának elnöke. Ettől az időponttól kezdve lehetőség nyílik arra, hogy egy cég vagy szervezet – még nem regisztrált – nevét bárki bejegyezhesse, megfosztva ezzel az érintett céget a saját nevével azonos www.cegnev.hu típusú cím használatától. De az új rendszerre való átállásig rendelkezésre álló egy hónap még elegendő, hogy a vállalkozások, vagy védjegytulajdonosok megszerezzék saját hivatalos domain nevüket (a domain regisztrációval foglalkozók listája megtalálható a www.domain.hu címen).

“Ilyen esetben mindössze csak az eredeti cégbírósági bejegyzést, esetleg lapindítási engedélyt vagy védjegyigazolást kell felmutatni” – magyarázza Nemes Dániel, a Telnet Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója. A regisztrációs díj szolgáltatónként változó; általában 8 és 10 ezer forintért már bejegyzik a nevet, de a fenntartásért 1 és 4 ezer forint között ingadozó havi díjat is számláznak.

A cégtulajdonosoknak azonban nem kell megijedniük, mivel a magyar szabályozás szerint a bejegyzendő neveket márciustól két hétig közszemlére bocsátják majd. Ha ezen idő alatt egy jogosult (tehát ilyen nevű cég, vagy védjegy tulajdonosa) jelentkezik, akkor neki kell odaadni a domain nevet.

A világ országainak nagy részében egyébként már liberalizált a regisztráció, sőt több állam még üzletet is csinált az internetes országrövidítésből. Az indító példában is szereplő, Magyarországon is használatos .to végződésű domain nevek bejegyzését a Tonga nevű kis állam például évi 25 dollárért bárki számára lehetővé tette. Magyarországon ezek közül az okta.to az egyik legismertebb. Tuvalu sem tétlenkedett: a televíziós műsorszolgáltatóknak ajánlotta fel a rá kiosztott .tv végződést. Végül is a .hu domain is jól cseng a magyarok számára, amit az internet szolgáltatók szerint sokan ki is szeretnének használni. Március elsején mindenesetre kígyózó sorokra lehet számítani.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik