Gazdaság

GYORSHITEL A LAKÁSTAKARÉKPÉNZTÁRAKNÁL – Átadólistán

A lakástakarékpénztárak ügyfeleinek jelentős hányada azonnal hitelhez óhajt jutni. Ez azonban nem mindig sikerül: vagy azért, mert az adott hitelintézet nem folyósít kölcsönt, vagy azért, mert az ügyfél ráébred, hogy ezáltal kedvezményes helyett a piacon érvényes kamatot kell megfizetnie.

Szíves örömest fogadja az OTP Lakástakarékpénztár (Ltp.) mindazokat, akik elpártoltak riválisaitól, miután csalódtak azok azonnali hiteles kondícióiban, vagy éppen nem jutottak kölcsönhöz. Erről az OTP Bank oly módon is tanúbizonyságot ad, hogy az ilyen gyorshitel folyósításánál szokásos három hónapba egyet beszámol a más pénztárnál eltöltött “előéletből” is. A legalább egy befizetett hónap megléte egyébként – mint azt a Figyelőnek Csepi Lajos, az OTP Ltp elnök-vezérigazgatója elmondta – kifejezett feltétele is az “átvételnek”. Minden egyéb tevékenység pedig – például a fedezetvizsgálat – ugyanúgy folyik, mint az eleve az intézménnyel szerződött pénztári tagok esetében.

Arról, hogy e módozatra lenne igény, egyik ügynökétől, a mindhárom takástakarékpénztár szerződéseit értékesítő OVB-től szerzett tudomást az OTP Bank – igyekszik Csepi Lajos eloszlatni az ügyfelek elcsábításának még a látszatát is. A pénzügyi tanácsadó cégnél ugyanis már hónapok óta egyre-másra mondják fel Fundamentás szerződéseiket az ügyfelek. Ennek okát Berger József, az OVB területi igazgatója abban látja, hogy a kliensek szerződéseik mellé nem jutnak előhitelhez. A területileg illetékes takarékszövetkezet ugyanis ilyesmire nem vállalkozik, amihez joga van, csak épp az odavalósi pénztártagok maradnak hoppon.

A szerződések kevesebb mint egy százalékát mondták eddig vissza – tájékoztatta a Figyelőt Kurucz Tamásné, a Fundamenta osztályvezetője. Részben családi, anyagi megfontolásból, vagy a lakásgondok megoldódása miatt, részben pedig tényleg azért, mert nem jutottak előhitelhez. A döntő többséget azonban a bonitásvizsgálat eredménye “tartja távol” a hiteltől és csak kevesek maradtak kölcsön nélkül azért, mert a helyi takarékszövetkezet ezen hitel nyújtásától elzárkózott. Az elpártolt ügyfelek tehát feltehetőleg máshol sem jutnak kölcsönhöz. A takarékszövetkezetek közül egyébként eddig több mint húsz folyósított hitelt, mintegy száz ügyfélnek – hangsúlyozta Kurucz Tamásné.

A Fundamentás szerződések visszamondása az ügynök iránti bizalmat is csorbítja – vélte Berger József. Ezt pedig nem szerencsés már az elején, egy új piac amúgy is meglévő kezdeti anomáliái között eljátszani. Merthogy az ügyfelek informálását illetően valami nincs rendben, abban valamennyi pénztárnál egyetértenek. Nagy Ernő, a Lakáskassza igazgatósági tagja szerint eleinte túlságosan is nagy hangsúlyt kapott az, hogy milyen jó üzlet az azonnal hitel, míg a buktatókkal az ügyfelek csak most ismerkednek. Ezt támasztja alá az is, hogy a Lakáskassza 34 ezres állományából eddig felmondott mintegy 70 szerződés döntő részét igencsak az elején, júliusban mondták fel. A szerződések 60 százalékát pedig valóban az azonnali hitel kedvezőtlen kondíciói miatt bontják fel.

Az OTP Ltp. szerződőiből jó félszázan jelezték, hogy visszalépnének; a pénztár most levélben kérte őket, csak szüneteltessék befizetéseiket. Az indok itt többnyire a szerződő lakásgondjának hirtelen megoldódása vagy anyagi helyzetének romlása. Mindenesetre Csepi Lajos is úgy látja: az ügyfeleknek valóban több információra lenne szükségük. Arról egyébként, hogy az OTP Ltp. és a Bank az eredetileg más pénztárhoz szerződötteket milyen körülmények között fogadja, az igazgatóságok már megkapták a körlevelet. Emellett azokat az ügynökeiket (Magyar Posta, OVB, MBI) is informálták, amelyek mindhárom lakástakarékpénztár konstrukcióit ajánlják. Az OTP gyorshiteléről szóló szórólapot egyébként a Gazdasági Versenyhivatal a benne megfogalmazott “leg”-ekért éppen vizsgálja, ám Csepi Lajos szerint valamennyi kitétel védhető.

A szerződés felmondásakor a pénztárak csak a betétet fizetik vissza, bár mindössze egy hónapos szerződésnél még azt se. A Lakáskasszánál mindazonáltal azokban az esetekben, amikor az ügyfél az azonnali hitellel kapcsolatos információk hiányára hivatkozott, a számlanyitási díjat is megtérítették – visszavonták viszont az ügynök jutalékát. Az OTP Bank ettől egyelőre eltekint, és úgymond töretlen bizalmat szavaz ügynökeinek. Azért persze nyomon követi, hogy az értékesítők keze alatt miként gyarapodnak a szerződések, a konkrét lépésekről pedig majd az eredmény függvényében dönt.

Azonnali hitel folyósítására azért – az ennek előnyös voltát mindig is cáfoló – Lakáskasszánál is sor kerül. Nagy Ernő tájékoztatása szerint eddig több tucatnyian igényeltek ilyet. Az ide szerződők a Postabank hitelében részesülhetnek, ám csak akkor, ha a rövid futamidejű módozatot választják. Ez pedig a kölcsön nagyságát és a törlesztési időt is megszabja: az előbbi maximuma ugyanis a szerződéses összeg (legfeljebb 1,3 millió forint) mértékével, a futamidő pedig a megtakarítási időszak hosszával egyezik meg. Ezalatt az ügyfél a havi lakástakarékpénztári befizetése mellett a hitel éves 27 százalékos kamatát is kénytelen törleszteni, a Lakáskasszás szerződéses összeget pedig a Postabankra hagyományoznia. Ezután már “csak” a szerződéses összeg hitelrészének törlesztése, s a 6 százalékos kamat van hátra.

Hasonló elven működik az OTP által, illetve a Fundamenta szerződésekhez a takarékszövetkezetek számára a Takarékbankban kidolgozott konstrukció is. Az eltérés abban áll, hogy az ügyfél mikor fizeti az azonnali, gyors- vagy előhitel jelenlegi piaci színvonalat követő kamatát. Erre mindkét bank több alternatívát kínál. Az OTP hitelénél az ügyfél megválaszthatja, hogy a kamat mekkora hányadát tekintse a hitelintézet befizetettnek, és ezzel azt is, hogy mekkora legyen a kölcsön összege. Az egyik véglet, ha a 27 százalékos kamatot és az 1 százalékos kezelési költséget “zsebből” kívánja törleszteni, a másik ha semmit sem. A Takarékbank két eshetőséget dolgozott ki. Az egyik szerint a szerződéses összeg akkora részének megfelelő hitelhez juthat, hogy a fennmaradó rész megfeleljen a kölcsön futamideje alatt máskülönben fizetendő 17 százaléknyi kamatnak. Így az ügyfélnek a piaci kamat és a beépített 17 százalék különbségét kell fizetnie, ami nagyjából évi 12 százalék. Augusztus végétől az ügyfél kölcsönbe a szerződéses összeg felét is kérheti, amire pedig folyamatosan a piaci kamatot fizeti. A hitel tehát mindenhol drága. Sovány vigasz, hogy a kamat 20 százalékát, de legfeljebb 35 ezer forintot kitevő szja-kedvezmény mindegyik módozathoz igénybe vehető. A lakástakarékpénztárak közötti választásnál – hangsúlyozta Berger József – a szerződni vágyók amúgy is gyakran szubjektív tényezők alapján döntenek. A különféle konstrukciók összevetése ebben kisebb szerepet játszik.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik