Ismét a külkereskedelmi többlet elszabadulásával kell számolni a távol-keleti szigetországban. A japán pénzügyi tárca adatai szerint a júliusi szufficittel már a negyedik egymást követő hónapban mutatott többletet a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérleg szaldója: előbbi 51 százalékkal, míg utóbbi 63 százalékkal nőtt. (A japán export 12 százalékkal, az import pedig 3 százalékkal emelkedett.)
Az Egyesült Államok ugyanakkor a napokban felszólította Tokiót: ahelyett, hogy az exportvezérelt növekedést erőlteti, inkább tovább kellene liberalizálnia gazdaságát, valamint fellendíteni a belső fogyasztást. Elemzők szerint a szufficitek azzal függenek össze, hogy a belső keresletet a fogyasztási adók emelése miatt lényegesen visszafogták. A vállalatoknak tehát nem maradt más választásuk, mint meglovagolni az amerikai gazdaság konjunktúráját. Ennek következtében a GDP a második negyedévben 2,9 százalékkal visszaesett.
Japán szakértők szerint a kormány a költségvetési hiány kordában tartását tekinti legfontosabb feladatának, így aligha fog egy belső élénkítést célzó, keresletbővítő csomaggal előrukkolni.
Mindennek ellenére, a tokiói gazdaságtervezési hivatal (EPA) előrejelzése szerint a japán gazdaság továbbra is fellendülőben van, bár az idei évre megcélzott 1,9 százalékos GDP-növekedés nehezen lesz teljesíthető. A jövő évi előrejelzéseket pedig nagyban befolyásolhatja a tartósnak ígérkező japán-amerikai kereskedelmi háborúzás kimenetele.