HIRDETÉS
Élet-Stílus

Mi az, amit télen megtehetsz a bőrödért?

Télen a hideg időjárás, a hosszan tartó sötét rányomja bélyegét a hangulatunkra, a közérzetünkre, de kihívás elé állítja egész szervezetünket. Nem kivétel ez alól a bőrünk sem, amelyre a szakember szerint érdemes télen is különösen odafigyelni. Minden évszakban más és más igénye van, ezért fontos tisztában lenni azzal, hogyan ápolhatjuk helyesen az egyik legmeghatározóbb szervünket. Az ártalomcsökkentés azonban minden évszakban jó döntés.

Az egészséges bőr alapja a táplálkozás

Télen ösztönösen több szénhidrátot fogyasztunk, az ünnepek során ráadásul többféle cukrot, fehér lisztet, nehezebb, megterhelő ételeket is eszünk, amelyek megviselhetik a szervezetünket. Mindez a bőrünkön is meglátszódhat: a helytelen táplálkozás következtében megjelenhetnek a nemkívánatos mitesszerek, aknék, zsíros, gyulladt bőr alakulhat ki, de a bőr könnyen dehidratálttá, akár érzékennyé is válhat.

Érdemes a karácsonyi szezon után egy alapos arctisztítással kezdeni az új évet, és természetesen rendszeresen hidratálni, regenerálni a bőrt” – mondja Maria Ferone kozmetikusmester, aki szerint télen nem szabad elfeledkeznünk a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásról sem. Bár ilyenkor talán nem annyira egyértelmű, de szervezetünknek a hidegebb évszakokban is szüksége van a napi 2-3 liter folyadékra, elsősorban vízre.

fotókredit: 123RF BAT

Ártalomcsökkentés a bőrünk érdekében

Gyakori jelenség télen az érzékeny bőr, a rozácea kialakulása, amelyet fokozhat a dohányzás, a fűszeres ételek fogyasztása is.  De nagyon gyakori jelenség a kiszáradt, kirepedezett bőr a kezeken és az ajkakon is, amelyet nem tudunk a hideg elől teljes mértékben eltakarni. Ráadásul ha dohányzunk, akkor kezünket és arcunkat is gyakrabban tesszük ki a hidegnek, nem beszélve az égéssel járó füstről, amely szintén hatással van bőrünkre.

Manapság ugyanis már tisztában vagyunk azzal, hogy a dohányzás során maga az égés és a vele járó füstben és kátrányban található káros anyagok felelősek elsősorban a dohányzás káros hatásaiért.  Körülbelül 4000 különböző kémiai vegyület szabadul fel egy hagyományos cigaretta elfogyasztása során, ezek azok, amelyek a leginkább veszélyeztetik egészségünk mellett a bőrünket is. Mára azonban léteznek olyan alternatívák, amelyek használata nem jár égéssel, így füst sem keletkezik, ilyenek az e-cigaretták, a hevítéses technológiák vagy a nikotinpárnák. Ezek a füst nélküli megoldások nem kockázatmentesek és tartalmaznak nikotint – amely függőséget okozó anyag, és egyebek mellett hatással lehet a szív- és érrendszerre, például megemeli a vérnyomást –, azonban a hagyományos cigaretta fogyasztásához képest alacsonyabb károsanyag-kitettség érhető el velük.* Mivel nem képződik füst, így ennek a bőrt öregítő, károsító hatásai is kevésbé tetten érhetőek használatuk során, például kisebb az esélye, hogy kialakuljon az ún. „smoker’s face”, azaz a dohányos arc, ami lényegesen szárazabb, irritáltabb, színtelen. A nikotinpárnák felhasználási módja miatt már a kezünket sem kell kitennünk a hidegnek.

Fényvédelem télen is

Sokszor elfeledkezünk róla, de a téli UV-sugárzás is károsíthatja a bőrt, különösen a havas tájakon, ahol a napfény visszaverődik, így ebben az évszakban is szükséges fényvédő krémet használnunk, legalább 15-ös faktorszámút. Ugyanígy fontos a hidratáló ajakbalzsam és kézkrém használata is a leginkább kitett felületeken. Bőrünket érdemes intenzív hidratálókkal védeni a hideg nappalokon, éjszaka pedig ajánlottak a tápláló krémek, a bőrtípusnak megfelelő olajok.

 

* A bizonyítékok széles körére alapozva, és feltételezve a cigarettáról való teljes leszokást. Ezek a termékek nem kockázatmentesek, és függőséget okoznak. 

Ez a médiatartalom társadalmi célú reklám, mely készült a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. megrendelésére. További információkat talál az égéshelyett.hu oldalon.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik