A georgiaiak — mármint nem az USA déli részén, hanem a Fekete-tenger keleti végénél, a Kaukázus mellett élők, akik maguk kérik, hogy így hívjuk őket, és hanyagoljuk a számukra terhes jelentésű Grúziát — úgy tartják, elődeik, azon a területen kísérletezték ki először a bort. Erről Krisztus előtt 6000 évvel származó leletek tanúskodnak, úgyhogy nehéz és szükségtelen is volna vitatkozni velük.
A borkészítés hagyományát azóta is őrzik annak bölcsőjében, és még a szovjet tagköztársaságként eltöltött csaknem teljes évszázad és a kombinátok sem tudták összetörni az edényeket. Igen, edényeket, és nem hordókat vagy tartályokat: az erjedés ugyanis viasszal vagy zsírral kitapasztott, majd a földbe ásott agyagedényekben, a kvevrikben ment végbe. Ezek mérete a kétliterestől a több ezer literesig terjedt, és az 5-6 hónapos erjesztés után a tárolásra és szállításra is remekül alkalmas volt. Utóbbiakra azóta jobbat is kitalált az emberiség, de a georgiai borkészítők egy része készítéskor ma is ragaszkodik hozzá.
Hagyományosan az edényekbe nem csak a must, de a szőlő héja, szára és magjai is bekerültek, így lett belőle olajos-opálos kinézetű, a modern ipari bornál több szinttel rétegzettebb, sűrűbb és naturálisabb élményt nyújtó ital – mindez hatezer évvel azelőtt. Ezeket a borokat nálunk narancsbornak, a világban és Georgiában egyaránt inkább borostyánbornak hívják és az utóbbi időben egyre népszerűbbek.
Számosan vannak, akik rendületlenül ezen irányzat és a minimális vagy zéró beavatkozás hívei, és persze jelen van a modern, hordós vagy tartályos borkészítés is, amibe a több száz, az évezredek során a Kaukázus által védve és a Fekete-tengeri levegőtől hűtve nemesített helyi fajta visz nagyon gazdag színeket, fehértől a vörösig, száraztól az édesig.
Az ország borkészítői lesznek az idei, szokás szerint a SPAR főtámogatásával zajló Budapest Borfesztivál díszvendégei. Őket és a fesztivál látogatóit Petzold Attila borszakértő kalauzolja majd szeptember 12. és 15. között, a Budavári Palotában napi egy mesterkurzussal, ezek csütörtöktől szombatig 18:45-kor, vasárnap 16:45-kor kezdődnek a Halászó gyerekek teraszán. De az itt bemutatkozó borok — öt különböző borászat nedűi — minden nap a mesterkurzus nélkül is kóstolhatók 16 és 22 óra között a díszvendégnek és hagyományainak kijáró 1-es standon. Passzolni fog hozzájuk a georgiai étterem kitelepülése, akik az ország zöldségkrémekben, húsokban és lepényekben gazdag konyháját mutatják be.
A SPAR Magyarország szakértők által válogatott kínálatában olyan borok és pezsgők szerepelnek, amelyeket akár hétköznapokon, akár ünnepek alkalmával is nagy élményt jelentenek a borkedvelő közönségnek. Az idei borfesztiválon ízelítőt kaphatsz a SPAR és
INTERSPAR áruházak széles borválasztékából. A SPAR standján válogatott borokat, pezsgőt, gyümölcsbort, borkoktélt, sőt, a kínálatukban idén újdonságként megjelenő alkoholmentes bort is kóstolhatsz.
Bővebb információt itt találsz.