Az orrcseppeket és spray-ket alapvetően négy kategóriába lehet sorolni aszerint, hogy milyen összetevőt tartalmaznak. Léteznek sóoldatos, szteroidos, antihisztaminos és dekongesztáns tartalmú termékek. A különböző kategóriába tartozó orrspray-k másképp fejtik ki hatásukat, más tünetet vagy tüneteket enyhítenek elsősorban. Különös figyelmet a dekongesztáns-tartalmú orrspray-k alkalmazása igényel, hiszen elsősorban ezeket használjuk egy egyszerű nátha, orrdugulás esetén, és ezek azok, amelyek függőséget okozhatnak.
A dekongesztáns cseppek és spray-k az orrjáratokban lévő ereket húzzák össze, és ezáltal enyhítik nagyon hatásosan az orrdugulást. Amikor az orrunk bedugul, a probléma forrása az orrjáratok nyálkahártya duzzanata, amely fokozott nyáktermeléssel is jár. Miután a dekongesztáns készítmények összehúzzák az ereket, csökken a gyulladás és a nyáktermelés, megszűnik az orrdugulás, ezáltal pedig újra levegőhöz jutunk.
Rövid távon az ilyen termékek gyors és hatásos megkönnyebbülést hozhatnak, ám a hosszú használat rászokást, hozzászokást eredményezhet. Ennek következtében a duzzanat folyamatos, illetve egyre gyakoribb és nagyobb dózisú cseppet vagy spray-t igényel, amikor pedig a szer hatása elmúlik, az orrdugulás ismét azonnal fellép.
Érdemes hozzátenni, hogy orvosi értelemben általában nem függőségről van ilyenkor szó – hiszen az leküzdhetetlen sóvárgást jelent –, ehelyett az abúzus a megfelelő kifejezés. Ennek ellenére a köznyelvben a függőség fordulat terjedt el az állapot leírására.
A túlhasználat jelei közé tartozik, ha az ember egy hétnél tovább használja a készítményt, ha az előírtnál gyakrabban alkalmazza, valamint, ha a használat elhagyása rövid idő alatt duzzanatot, dugulást okoz az orrban. A megelőzés érdekében fontos, hogy a cseppet vagy spray-t az előírásoknak megfelelően, legfeljebb egy hétig, az előírt dózist betartva használjuk.
Amennyiben a függőség egyszer kialakult, mindenképp azonnal forduljunk orvoshoz! Ha a használat hosszú ideig tart, az akár szöveti elváltozásokat is okozhat, így az abúzus nemcsak kényelmetlenné és költségessé, hanem akár veszélyessé is válhat.
A szakemberek az orrcsepp- és spray-függőséget gyakran gyógyszeresen kezelik. A leszokás nem kellemes folyamat, de kivitelezhető. Így jobban tesszük, ha nem is kockáztatunk, és az előírásokat betartva használjuk ezeket a szereket.
A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.