A gyermekkor testi és lelki szempontból kulcsfontosságú fejlődési szakasz, annak különböző fázisaiban más-más fejlődési lépések zajlanak. Ennek megfelelően egy kisgyermek számára mást jelenthet az egészséges táplálkozás, mint egy iskolásnak.
Az iskoláskor amellett, hogy a fizikai és pszichológiai fejlődés meghatározó időszaka, a szokások szempontjából is nagyon fontos. Ha egy gyermek ebben az életkorban elsajátítja a helyes táplálkozást, akár egész életen át tartani tudja a megfelelő étrendet. De hogyan is táplálkozhat helyesen egy iskolás?
Gyümölcs és zöldség, de a hozzáadott cukrot kerüljük
Nagy általánosságban elmondható, hogy az iskolásoknak fehérjékre, gyümölcsökre, zöldségekre, gabonafélékre és tejtermékekre van szükségük. Fehérjék esetében érdemes előnyben részesíteni a sovány húsokat és baromfit, a tojást, a babot, a borsót, a szójatermékeket, valamint a sózatlan dióféléket és magvakat. Gyümölcsöknél és zöldségeknél a sokszínűségre, a nyersségre, frissességre ajánlott törekedni, de persze főzött vagy szárított változatokat is választhatunk – aszalt gyümölcsökkel akár az édességeket is helyettesíthetjük. Feldolgozott gyümölcs- és zöldségtermékeknél fontos a hozzáadott cukor kerülése. Ha gabonákról van szó, a teljes kiőrlésű élelmiszerekkel nem nagyon lehet melléfogni, tejtermékeknél pedig a zsírmentes vagy alacsony zsírtartalmú termékek bizonyulhatnak jó választásnak.
Amellett, hogy mit ehet a gyermek, azt is szem előtt kell tartani, hogy milyen elemeket kerüljön. A hozzáadott cukor például, ahogy fentebb jeleztük, nem egészséges, a cukrot természetes forrásokból, így gyümölcs- vagy tejcukorból érdemes beszereznie a szervezetnek. A telített zsírok, amelyek többnyire állati forrásokból, így virsliből vagy vörös húsokból származnak, szintén kerülendők, ahogy a feldolgozott élelmiszerekben nagy mennyiségben jelen lévő sók is.
Noha minden gyerek más és más, sok függhet a nemtől, a konkrét életkortól, az aktivitási szinttől vagy a növekedéstől, kisiskolás korban általában 1200-2200 napi kalóriabevitel a megfelelő. Fehérje esetében napi 85-185, gyümölcsből 150-300, zöldségből 225-525, gabonafélékből 110-250, tejtermékből pedig 70-85 gramm ajánlott. Felsőben, középiskolában napi 1800-3200 kalória, 140-200 gramm fehérje, 225-375 gramm gyümölcs, 375-600 gramm zöldség, 170-280 gramm gabonaféle, illetve 750 gramm tejtermék számít egészségesnek. A pontos adag meghatározásához fontos figyelembe venni a gyermek adottságait, valamint részletesebben tájékozódni, akár szakértő véleményét is kikérni.
A megfelelő táplálkozás iskolások esetében persze sokszor nagy mumus, a feldolgozott húsokkal megpakolt pizza elvégre finomabb, mint a nyers zöldség. Szerencsére ma már egyre nagyobb kínálatban érhetőek el olyan egészséges és kifejezetten finom élelmiszerek, amelyek tartalmazzák a gyermek számára szükséges tápanyagokat, miközben nincsenek meg bennük a potenciálisan káros összetevők. Ilyen élelmiszereket akár drogériákban is be lehet szerezni.