Élet-Stílus

A férfidepresszió létező betegség, amit komolyan kell venni

Getty Images
Getty Images
A férfiak ugyanúgy lehetnek depressziósak, mint a nők. A mentális betegségek még mindig sok helyen tabunak számítanak, stigmaként égnek rá az érintettekre – különösen a férfiak körében, akik gyakran a szőnyeg alá söprik, szégyellik a problémáikat, és kevésbé kérnek segítséget, mert „nem lehetnek gyengék”. De ez nem gyengeség. A depresszió egy betegség – és gyógyítható. Ismerjük fel, ha baj van, és ne szégyelljünk segítséget kérni!

Bár a statisztikák szerint kétszer annyi nőnél diagnosztizálnak depressziót, mint férfinál, a szakemberek szerint mindkét nemnél ugyanolyan gyakori a betegség. Csak a férfiak a rájuk nehezedő társadalmi elvárások miatt – hogy mindig erősnek, határozottnak kell mutatkozniuk – sok esetben titkolják, elnyomják a mentális problémáikat a megbélyegzéstől tartva. A depresszió azonban nem a gyengeség jele, hanem betegség, ami ellen a férfiak sem védettek.

A probléma felismerését nehezíti, hogy a depresszió másképp jelentkezik a férfiaknál. Ők gyakran nem (csak) a tipikusnak nevezhető tüneteket– például szomorúság, szorongás, tartós levertség – mutatják, ezért náluk kevesebbszer vagy csak később veszik észre a betegséget.

Mielőtt komolyabban jelentkezik valakinél a depresszió, a jelei már hetekkel azelőtt észrevehetők: kedvetlenség, étvágytalanság, állandó kimerültség és alvási problémák jelentkezhetnek. A férfiak nehezen ismerik fel és értelmezik helyesen ezeket a jeleket, különösen az elején. Sok beteg motiválatlannak és boldogtalannak érzi magát, elveszti az érdeklődését olyan dolgok iránt, amikben korábban örömét lelte, állandó feszültséget, nyugtalanságot, ingerlékenységet érez. A legtöbb esetben valamivel ellensúlyozni próbálja a betegséget: munkamániával, túlzott alkoholfogyasztással, szerencsejátékkal, extrém sportok űzésével, kihátrálással az emberi kapcsolatokból, kockázatos, felelőtlen vagy agresszív magatartással például vezetés vagy szex közben. Külsejük gyakran elhanyagolttá válik, mellőzik a higiéniát, esetleg szakállt növesztenek.

Ezek az „öngyógyítási” próbálkozások azonban sosem okozhatnak tartós javulást. A kezeletlen férfidepresszió az egyik oka annak, hogy a férfiak körében több a szenvedélybeteg, gyakrabban tesznek kárt magukban, élettartamuk rövidebb, és esetükben az öngyilkosságok rátája is magasabb. Annak fényében különösen szomorú ez, hogy ma már igen hatékonyan gyógyítható a depresszió. A „majd én megoldom, elmúlik ez, erős vagyok” hozzáállás nem elég, a probléma megoldása érdekében tehető első lépés a segítségkérés, ami nem szégyen!

Nehéz észrevenni egy szenvedő férfi segélykiáltását, mivel az nem olyan egyértelmű, mint a nőké. A depresszió azonban kezelhető és leküzdhető, ha idejében segítséget kér és kap a beteg. Fogadjuk el, sőt beszéljünk arról, hogy a férfiak is rászorulhatnak erre, és hogy igazán az az erős, aki mer segítséget kérni a túléléshez, a gyógyuláshoz.

Hirdetés

Ősszel-télen sokan érzik magukat tartósan lehangoltnak, fásultnak, kedvetlennek. Ebben számos tényező szerepet játszhat, köztük a napfény hiánya, a borús-hideg időjárás, de a stresszel teli, monoton, szürke hétköznapok is. Ha úgy érezzük, nem tudunk úrrá lenni rosszkedvünkön, segíthet az orbáncfű kivonatát tartalmazó Remotiv extra. Ez a patikában, vény nélkül kapható növényi gyógyszer képes javítani a hangulatot, fokozza a motivációt és csökkenti az enyhe depresszió további tüneteit.

Vény nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik