A Magyarországon kapható citrusfélék héja szinte mindegyike felületkezelt, minimum viaszbevonat van rajtuk, hogy ne romoljanak meg, míg ideérnek a termőhelyükről (Dél-Európából, a Közel-Keletről vagy Kínából). Ez a viasz is lehet mesterséges vagy természetes alapú, így például méhviaszból – írja a Nébih.
A brit Channel 4 műsora, a Food Unwrapped az élelmiszereket övező mítoszoknak, kevésbé ismert tényeknek megy utána, egy utóbbi epizódban a citromot körülölelő viaszról volt szó.
A Food Unwrapped egyik műsorvezetője a sellak miatt Thaiföldre utazott, ahol egy dzsungelbe vitték el, hogy megmutassák, mi is ez az anyag.
Ott egy fának levágták egy ágát, ami tele volt lakktetűk fészkeivel. Ezek a rovarok a fákhoz tapadnak, a növényből kivonják a folyadékot, majd egy váladékot választanak ki az egész testfelületükün keresztül, ezzel védve a mintegy 1000 tojást, amit a nőstények leraknak hathónapnyi életük alatt, míg végül „halálra nem zabálják” magukat.
Az általunk készített fényes termék a bogarak pisijéből vagy melléktermékéből származik
– magyarázza a műsorvezető Kate Quiltonnak a helyi idegenvezetője, Tomas a Mirror beszámolója szerint. Az egész ágat bevonják a tetvek a folyadékkal, ami levegővel érintkezve megszilárdul, egyfajta héjat képezve.
Ez a sellak, amit aztán aprítanak, szárítanak, olvasztanak, tisztítanak, hogy fel lehessen használni, például gyümölcsök viaszolására.
Egyébként teljesen veszélytelen anyag, nemcsak a citrusoknál, hanem csokiknál, édességeknél, mogyorónál, kávénál, és más gyümölcsöknél is bevonóként használják. Ez az E904-es E-számú élelmiszer-adalék.
A műsor nézői közül jó páran kiakadtak, számol be róla a Mirror, hogy így pisit fogyaszthatnak, illetve más arra hívja fel a figyelmet, hogy bár ő mindig is sejtette, de most kiderült, a citromokon található viasz nem vegetáriánus.