Élet-Stílus

A magunkkal szembeni túlzott elvárások megbetegítenek

Getty Images
Getty Images
A stressz egészségkárosító hatását szinte lehetetlen felbecsülni. A magunkkal szembeni túlzott elvárások, az állandó rohanás, fáradtság betegségeket okozhat. Nemcsak a teljesítményünk, az egészségünk érdekében is fontos, hogy kontrolláljuk a nyomást. Mutatunk öt módszert, amit a sikeres emberek is alkalmaznak, hogy minden körülmények között nyugodtak maradjanak.

A munkahelyen, a hálószobában, az edzőteremben, az óriásplakátok üzeneteiből, a családunktól számtalan elvárás zúdul ránk és kúszik be mindennapjainkba, befolyásolva ezzel a viselkedésünket, az önbecsülésünket és a kapcsolatainkat, ám ha ezek miatt túl sokat stresszelünk az nem tesz jót az egészségünknek.

Tudjuk, hogy valamennyi elvárásnak nem is kell, sőt egyenesen lehetetlen megfelelni, mégis nehéz szabadulni a béklyóikból. A legnehezebb pedig fel- és beismerni azt, hogy mindezek egyúttal belőlünk is fakadhatnak: olykor bizony mi is túl magas elvárásokat támasztunk nemcsak önmagunkkal, hanem a számunkra fontos személyekkel szemben is.

Stressz

Több kutatás is alátámasztja, hogy a stressz kimondottan ártalmas a fizikai és szellemi egészségünkre egyaránt. A Yale Egyetem vizsgálatai alapján az elhúzódó stressz elváltozásokat eredményezhet az agy önkontrollért felelős területén. Stressz hatására az agy új sejteket kezd termelni, aminek köszönhetően javul a memóriánk. Ez a hatás viszont csak rövid ideig tartó stressz esetén figyelhető meg, az elhúzódó stressz már kifejezetten rontja az agy sejttermelő képességét.

Íme az 5 módszer, amit a sikeres emberek is alkalmaznak, hogy minden körülmények között nyugodtak maradjanak:

1. Értékeljük, amink van!

A pozitív gondolatok segítenek abban, hogy a stresszt „kikukázzuk”, és olyan dolgokra fókuszáljunk, amelyek nem leblokkolnak, hanem inspirálnak bennünket. Időt kell szánnunk arra, hogy végiggondoljuk, miért lehetünk hálásak. Ez nem csupán jó érzés, hanem 23 százalékkal csökkenti a stresszért felelős kortizol hormon szintjét és így a hangulatunkat is javítja.

 2. Ne beszéljünk magunkról negatívan!

Minél többet gondolunk a rossz dolgokra, annál nehezebb lesz megszabadulnunk tőlük. Ha időben felismerjük, melyek azok a gondolataink, amelyek csupán érzések, és melyek szólnak valós tényekről, akkor ki tudunk szabadulni a lefelé húzó spirálból és optimisták maradhatunk. Óriási lépés a stressz csökkentésében, ha rögtön az elején megálljt parancsolunk az önmarcangolásnak, amint ostorozni kezdenénk magunkat.

3. Kikapcsolódás

Olvassunk egy jó könyvet vagy hallgassunk bele a kedvenc relaxációs zenénkbe: a rendszeres kikapcsolódás az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy elkerüljük a stresszt. Ha kikapcsoljuk a telefonunkat, nem nézzük állandóan az emailjeinket és szánunk magunkra egy kis időt, már azzal is jelentősen csökkentjük a stresszt az életünkben.

4. Gondoljuk újra a lehetőségeinket!

Az aggodalom és a stressz egyaránt annak az eredménye, ahogyan a dolgokat látjuk. Könnyű azt mondogatni, hogy ezt vagy  azt „nem tudom megcsinálni” vagy hogy „ez sose fog menni” – helyette találjuk meg azokat az okokat, amelyek miatt az adott helyzet nem jó, vagy amit csinálunk, az nem működik. Amint felfedtük ezeket, máris látni fogjuk, hogy min kell változtatnunk a siker érdekében.

5. Lélegezzünk és aludjunk!

A stresszkezelés legegyszerűbb módja, ha megtanulunk helyesen lélegezni. A légzésre való összpontosítás segít abban, hogy a figyelmünket eltereljük a gondokról és a blokkoló stresszt elűzzük magunkból. Mindenekelőtt álljunk meg, és pár percig csak a légzésünkre figyeljünk – mindezt csukott szemmel, kényelmesen elhelyezkedve az ágyunkon.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos az alvás az érzelmi intelligencia és a stresszkezelés szempontjából is. Ha nem alszunk eleget, vagy nem elég jó az alvásunk minősége, akkor az önkontrollunk, a figyelmünk és a memóriánk egyaránt romlik.

Kapcsolódó
Mit tegyünk, hogy télen is jól aludjunk?
Egy legfrissebb elmélet szerint a neandervölgyi ember téli álomban vészelte át a hosszú, élelemben szegény és dermesztően fagyos hónapokat, ám a civilizált emberré fejlődés során a Homo Sapiens ezt a képességet – ha volt neki egyáltalán – már elveszítette. Egyfajta „téli üzemmód” mégis létezik ma is, hiszen ilyenkor lassúbbak, aluszékonyabbak vagyunk, és amennyire csak megengedhetjük magunknak, több időt töltünk pihenéssel. Ez viszont nem jelenti azt, hogy mindezektől jobban is aludnánk, sőt sokan kifejezetten rosszabbul, álmatlansággal küzdve töltik a téli éjszakáikat. Mit lehet tenni ez ellen?

Érdemes a lehető leghívogatóbb légkört megteremteni a hálószobánkban. Legyen minden nagyon kényelmes, rendezett és tiszta. Csakis olyan tárgyakkal vegyük magunkat körül, amelyek a pihenést szolgálják. Gyújtsunk esténként gyertyát, füstölőt, ami segít nyugodt, kellemes hangulatot varázsolni.

Hirdetés

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

A Sedacur forte a valeriana, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

 

Sedacur

Vény nélkül kapható gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik