Nemrégiben készült el egy statisztika, mely megmutatta, hogy a koronavírus-járvány előtt a két százalékot is alig haladta meg a legalább alkalmanként távmunkában vagy home-office-ban dolgozók aránya Magyarországon, és egy százaléknyi sem volt azok aránya, akik kizárólag az otthonukból dolgoztak, tehát egyáltalán nem jártak be a munkahelyükre. Hatalmasat ugrottak ezek a számok a járvány hullámai alatt, mint korábban: azóta nagyjából háromszorosára nőtt az otthonról dolgozók aránya.
Rengeteg szempontból felhívták már a figyelmet a home office előnyeire és hátrányaira, de vajon belegondoltunk-e valaha abba, hogy a sok, otthon töltött idő milyen hatással van a lábainkra? Mivel az időnk nagy részét a lakásban töltjük, sokkal kevesebbet mozgunk, azaz napközben szinte nem is használjuk a lábainkat, hiszen a számítógép előtt ülünk, és viszonylag kevés a mozgástér.
De mit tehetünk azért, hogy vigyázzunk a lábunk egészségre?
Az ülés során, bármilyen furcsának is hangozhat előre, bizony a lábak egészségét is óvni kell. A visszerek megjelenése ugyanúgy jellemző az ülőmunkát végzőkre, mint a fizikai dolgozókra, akik egész nap talpon vannak.
Tudatos odafigyeléssel, óránként beiktatott, néhány perces tornával a legtöbb ülőmunka okozta kellemetlen tünet megelőzhető. Ha a tornára nincs időnk a munkabeosztás miatt, érdemes többször körözni a lábfejjel, és az is sokat segíthet, ha alaposan átmasszírozzuk a lábszárunkat a bokától a térd irányába haladva – ehhez akár lábápoló krémet is használhatunk. A legideálisabb a lábak és a teljes szervezet egészsége érdekében az lenne, ha a munkaidő végén nem az ágyra heverednénk le, hanem tennénk egy kisebb kört a szabad levegőn, gyalog, vagy biciklivel.
Fontos megjegyezni azt is, hogy a fizikai aktivitás hiánya gyakran „ördögi kört” indít be: az ülő életmódot folytatók az idő múlásával ugyanis egyre nehezebben tudnak változtatni rossz szokásaikon, és mivel már gyakran fájdalmaik is vannak, továbbra sem iktatnak be mozgást, így tovább rombolják az egészségüket.
Nem szabad halogatni a szakorvosi konzultációt!
Ha rendszeresen fájdalmat, feszülést, elnehezülés vagy zsibbadást érzünk a lábunkban, esetleg szemmel látható tüneteket is tapasztalunk, semmiképp nem érdemes halogatni a szakorvosi konzultációt. Ha időben szakorvoshoz fordulunk, segítségével megoldást találhatunk a visszérproblémákra és a lehetséges szövődményekre, de hogy ehhez pontosan milyen módszerre van szükség, az elsősorban az erek állapotától függ.
Nagyon fontos tudni, hogy minél korábban eljutunk orvoshoz és minél kitartóbban követjük a szakember által javasolt kezelési lépéseket, annál nagyobb az esély, hogy sikerül megállítani a betegség súlyosbodását!