Az allergia tünetei súlyosságuktól függően akár jelentősen ronthatják az életminőséget, és sovány vigasz, hogy saját testünk védekezőrendszerének reakciójáról van szó. Az immunrendszer tévesen azonosít ellenségként, veszélyként egy-egy teljesen ártalmatlan anyagot, mint például némely virág pollenjét, poratkák végtermékét vagy élelmiszerek összetevőit.
A kiváltó okot nem ismerjük pontosan, de nagyon valószínű, hogy több tényező együttes hatásáról van szó. Ilyen a genetikai hajlam – vagyis az allergia öröklődhet –, vagy a környezetszennyezés: a levegővel, élelmiszerrel, italokkal testünkbe jutó káros anyagok olyan terhet rónak az immunrendszerre, hogy szinte törvényszerű, ha az néha tévesen reagál.
Gyakran emlegetik ugyanakkor fejlett országok esetén a mesterségesen steril körülményeket is: a gyerek védelmi mechanizmusa alig találkozik kihívásokkal, ezért nem tudja „megtanulni”, melyik anyag ellenség és melyik a barát.
A kezelés
Pontosan ezért a kezelésnek is komplexnek kell lennie, a legelső lépés magának az allergénnek vagy allergéneknek az azonosítása. Gyors és fájdalommentes vizsgálatról van szó, amely után az orvos előírja a kezelés mikéntjét; ha szükséges, gyógyszereket javasol és életmódbeli tanácsokat ad.
A kúra akkor a leghatékonyabb, ha azt a beteg már az allergiaszezon indulása előtt megkezdi. És bár végleges „gyógyulás” nincs, szakember segítségével a panaszok nagy mértékben csökkenthetők.
A tünetek enyhítése
A házi patikában jobbára tünetenyhítő készítményeket találunk, enyhe allergia esetén ezek is jó szolgálatot tesznek, és mindenképp javítják a mindennapok életminőségét. Ilyenek például a kifejezetten allergiára kifejlesztett szemcseppek vagy az orrdugulás megszüntetésére szolgáló orrcseppek.
Az allergiás személynek főleg utóbbira van nagyon nagy szüksége, hiszen, ha valaki éjjelente levegőért küzd, hamar a kialvatlanság kellemetlen és hosszabb távon igencsak káros következményeivel szembesül.
Teljesen érthető az is, ha allergiaszezonban az ember egymás után üríti ki az orrcseppes tégelyeket, mégis mindenkit óvatosságra intünk: az úgynevezett lohasztó orrcseppek túl gyakori használata ugyanis visszaüthet.
Orrcseppet csak előírás szerint
Ezen termékek hatásmechanizmusa alapvetően megegyezik: az orr nyálkahártyájában összehúzza a hajszálereket, ezzel csökkenti a duzzanatot és átjárhatóvá teszi a légutakat. Hosszabb távon azonban úgynevezett visszacsapás-effektus alakul ki: a nyálkahártyában vizenyő jelenik meg, ami orrdugulást okoz.
Végezetül szaglásromlás, gyakori orrvérzés jelentkezhet, sőt a nyálkahártya burjánzása, kóros megvastagodása is elkezdődhet. Ennek elkerülésére mindenképpen be kell tartani az orvos utasítását, a gyógyszerész javaslatát, illetve a terméktájékoztatóban leírtakat az adagolás idejéről és gyakoriságáról.
Elkerülni a polleneket
A tünetek kezelésén túl hatékony védekezés a megelőzés is, legyen szó akár pollenallergiáról, akár másról. A virágport ugyan nem zárhatjuk ki az életünkből, üvegbúrában senki nem élhet, de kis odafigyeléssel csökkenteni lehet a belélegzett mennyiséget. Kerüljük azokat a helyeket, ahol az allergén virágzik, a nyaralást is a pollenszórás előtti vagy utáni időszakra szervezzük. Utazáskor tartsuk csukva a jármű ablakait, az autó szellőzőjében, klímájában használjunk pollenszűrőt.
Igyekezzünk távol maradni a dohányfüsttől és a klóros medencéktől, mert mindkettőtől hajlamosak felerősödni az allergiás tüneteink. Ami adott, az az otthoni környezet. Pollenszűrő, pollenháló felszerelése segíthet, illetve ha lehet, ki se nyissuk az ajtót, ablakot: szellőztetni a késő estétől hajnalig terjedő időszakban érdemes. Ajánlott a napi szintű porszívózás, felmosás.
A különböző növények virágpora Magyarországon milliókat betegít meg, csak a parlagfűre több mint egymillió ember allergiás. A pollenszezon gyakorlatilag egész évben tart: a mogyoró kezdi februárban, a parlagfű novemberig is kitarthat, és a helyzet várhatóan még rosszabb lesz. A klímaváltozással a pollenszórás egyre hosszabb ideig tart, bőségesebbé válik, és lassan ott tartunk, hogy nem lesz időszak, amikor valamely allergén faj ne virágozna.
Harc a porral
A szintén gyakori panaszokat okozó porallergia esetén is meg lehet ritkítani az allergének tömegét. Érdemes tudni, hogy a panaszokat nem maga a por, hanem a benne élő millió és millió poratka ürüléke okozza. Mindenhol jelen vannak, a kárpitozott bútoroktól a szőnyegen, ágyneműn, ágymatracon keresztül a lakás minden pontján, egy grammnyi porban akár ezerszám.
Kolóniáikat jelentősen megtizedelhetjük, ha padlószőnyeg helyett parkettát rakunk le, szintetikus ágyneműt választunk, gyakran mossuk a függönyöket, tisztítjuk a kárpitot. Sokat segít a gyakori porszívózás, felmosás, portörlés vizes ronggyal, de az atkákat kiirtani nem lehet.
Nemcsak nem lehet, de erre törekedni sem érdemes, mert a következő szellőztetéssel ismét csapatostul érkeznek a láthatatlan szálló részecskékkel. Komolyabb porallergia esetén, amikor az elővigyázatosságból megtett intézkedések nem segítenek, mindenképp ajánlott orvoshoz fordulni.