Világszerte évente egymillió újszülött hal meg élete első napján, 2,9 millió pedig nem éli túl a születése utáni első négy hetet a Save the Children kedden Londonban bemutatott jelentése szerint. A nem kormányzati szervezet által bemutatott adatok 2012-re vonatkoznak.
Megmenthető életek
Ezek szerint a korai halálok hátterében elsősorban a koraszülés, a születéskor fellépő komplikációk és a fertőzések állnak. A Save the Children szerint a halálesetek fele megelőzhető lenne az újszülöttek és az anyák megfelelő ellátása révén. “Számos esetben életeket menthetnek a kis, de lényeges beavatkozások” – állítják a szakértők. Évente mintegy negyvenmillió nőnek kell ugyanis bába, vagy bármilyen más orvosi segítség nélkül gyermeket szülnie.
“A gyermekek első napja egyben a legveszélyesebb is, ugyanakkor sok anya egyedül szül az otthona padlóján vagy egy bokorban mindenféle segítség nélkül” – vélekedik Justin Forsyth, az szervezet vezetője. A Save The Children ezért felszólítja a világ kormányait, 2015-ig kezeskedjenek arról, hogy lehetőleg minden szüléskor biztosítva legyen a megfelelő szaksegítség.
A Save The Children a gyermekhalálozás alapján felállította a világ országainak sorrendjét is. Eszerint a legrosszabb helyzetben Pakisztán van, ahol ezer szülésre negyven halvaszületés vagy 24 órán belüli csecsemőhalál jut. A sorban Nigéria (32 haláleset), Sierra Leone (30), majd Szomália és Bissau-Guinea (29) következik.
Amennyiben a kormányok nem tesznek intézkedéseket a probléma orvoslására, előfordulhat, hogy a korábbi sikerek ellenére visszalépés következhet a gyermekhalandóság elleni harcban. 1990 óta az öt év alatti gyermekek körében bekövetkező halálesetek száma 6,6 millióra, a korábbi érték csaknem felére csökkent a Save the Children tanulmánya szerint.