Élet-Stílus

Így rendezzük be a hálószobát, ha jól szeretnénk aludni

Nyugtalanul alszik, gyakran felriad az éjszaka közepén és nehezen tud újra elaludni? Gondolt már arra, hogy néhány egyszerű trükkel tehetne ellene?

Kastélymúzeumok, bútortörténeti kiállítások vagy éppen a régi korokban játszódó filmek megtekintése közben érdemes megfigyelni, milyen ágyakat használtak eleink. A régi korokban valamit nagyon tudhattak a lakberendezők: némelyik fekvőhely valóságos műalkotás. Nemcsak a minősége, esztétikuma, hanem a funkcionalitása miatt is. Megingathatatlan, stabil, masszív bútorok ezek, és alaposan kidolgozott a legapróbb részletük is. A matrac tömör, de ruganyos, az ágynemű kellemes érintésű selyem vagy damaszt, a kevésbé módosak számára pedig hűvös lenvászon, a fosztott libapehellyel gondosan töltött párnák szellősek és meleget tartók egyszerre, szinte megölelik a pihenni vágyót. Ezeknek az ágyaknak némelyike olyan, mintha külön szobát alkotna: az egyébként nagyobb belmagasságú, tágasabb légterű helyiségeket oszlopokon nyugvó baldachinok, függönyök szűkítik le intimebb belső térré. A dédanyáink tisztaszobájában álló, többnyire hozományba kapott páros ágyakat is érdemes megnézni: a bennük fekvőt magas fejrész védte a külvilágtól, súlyos, tömör falábakon álltak, nemzedékekre kiterjedő megbízhatóságot sugároztak magukból.

Az egészséges hálószoba, illetve a jó alvás alapvető ismérvei semmit nem változtak évszázadok óta. Mint ahogy az aludni vágyók igénye is máig változatlan a külvilág minél teljesebb kikapcsolására, a védettség érzésére, a hűvösebb hálóhelyiségben meleget nyújtó fekvőhelyre. Végignézte valaha már ilyen szempontból a hálószobáját, otthonát? Tegyük meg együtt! Lehet, hogy az alvásproblémáinak jelentős része megszüntethető lenne?

“Legyen függöny mögött a világ”

A hálószoba az otthonunk legintimebb szférája, itt igényli az ember a legnagyobb nyugalmat, védettséget, hiszen alvás közben, öntudatlanul vagyunk a leginkább kiszolgáltatottak. Ezért a jó hálószobának már belépéskor szinte sugároznia kell magából a megnyugtató biztonságot. Ehhez a fal meleg pasztellszínei, a puhább, lágyabb fények, a külvilágot kizáró sötétítőfüggönyök, a stabilitást, megbízhatóságot árasztó bútorok is hozzájárulhatnak.

A berendezés legyen egyszerű és célszerű, a legszükségesebb bútorokat tartalmazza csupán (a túlzsúfoltság önmagában is feszültséget gerjeszt, a rendetlenség, a befejezetlenség érzetét kelti). Nincs is szükség másra, mint egy jó ágyra (amely kényelmes, de alvás közben egészséges testtartást biztosít, védi a gerincet), esetleg egy kis éjjeliszekrényre, amelyen elférnek az elalvás előtt szokásosan használt apróságok, egy “altató” könyv, gyógyszer, egy pohár víz stb.

Ha kíváncsi még mire kell figyelnie és hogy miért nem jó, ha a félig kész dolgokkal egy szobában alszik el, kattintson ide.

Forrás:

Így rendezzük be a hálószobát, ha jól szeretnénk aludni (Házipatika)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik