Élet-Stílus

Boldogok legyenek vagy sikeresek?

A jövőben Nagy-Britanniában rendszeresen mérik, mennyire boldog a nemzet. Van, aki szerint erre semmi szükség: sikeresek lehetnek enélkül is.

David Cameron már 2005 óta szeretné bevezetni a rendszeres boldogságindex-mérést, szerinte ugyanis a száraz gazdasági mutatók egyáltalán nem tükrözik a nemzet valódi jólétét, boldogságát. Éppen ezért rendszeres, legalább negyedéves méréssel szeretne átfogó képet kapni a lakosság valódi közérzetéről. Arról a BBC számolt be, hogy az újfajta mérés meghonosítását, a miniszterelnöki hivatal várhatóan még ebben a hónapban be is jelenti.

A brit statisztikai hivatal pedig már dolgozik is azokon a kérdőíveken, mellyel a lakosság kedélyállapotát és boldogságát felmérhetik. Minderre azért van szükség, mert a brit Konzervatív Párt meggyőződése, hogy az élet nem csupán pénzből áll, így akkor, amikor egy nemzet jólétét mérik fel, nem elég pusztán csak a GDP-re és a gazdasági mutatókra összpontosítani.

Az ötletnek természetesen nemcsak támogatói, hanem ellenzői is vannak. Egyes kritikusok arra próbálják felhívni a figyelmet, hogy Nagy-Britannia egyáltalán nem azért jutott oda, ahol most van, mert a nemzet mindig maradéktalanul boldog volt. Sőt! Van, aki Churchill, I. Erzsébet, Viktória királynő és Morrissey példáján keresztül bizonyítja, hogy a boldogság nem nélkülözhetetlen a nagyság felé vezető úton. Meggyőződésük, hogy szerintük a boldogság mérésére és szintentartására tett kísérlet egy divatos eszme, ami ugyanakkor teljesen felesleges.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik