Széles körben elterjedt a laminált faforgácslapok használata irodában, otthonban egyaránt, ennek ellenére sokan nincsenek tisztában azzal, hogy ezen az anyagon valójában műanyagbevonat van, amivel a faerezetet – a megszólalásig – utánozzák, a belseje pedig összepréselt és oldószeres ragasztóval rögzített faforgácsból készül. Ezekből – különösen a gyártást rögtön követő időszakban – nagy mennyiségű, egészségre káros formaldehid áramlik ki. A biztonsági szabályozás azt írja elő, hogy később már csak arra kell ügyelni, hogy a kibocsátás ne lépje túl a határértéket.
Tartósabb és használhatóbb a fa
A forgácslap rosszul tűri a megmunkálást, ráadásul a benne lévő ragasztóanyag miatt az otthoni barkácsgépeket is idő előtt tönkreteszi. A megmunkálás, szállítás által okozott nagyon gyakori roncsolódás miatt sokkal gyorsabban kerül a hulladéklerakókra, mint a fa. Kazánban, otthon égetni pedig kifejezetten tilos a műgyantát, műanyagot, festéket tartalmazó farostlemezt, rétegelt lemezt, bútort és nyílászárót.
A “zöldbútor” az Ökodesign-Szemétvilág kiállításon látható
Kerüljük ezeket az olcsó famaradékból, ám erősen szennyező ragasztóval készülő alapanyagokat. A fa jóval tartósabb, sokkal inkább vízálló, jobban szerelhető. A legtöbb ma kapható fabútort is műanyag alapú ragasztókkal állítják össze, ezért javasoljuk, hogy inkább a fém szerelvényekkel összeállítottat válasszák, amelynek megvan az az előnye is, hogy bármikor szétszedhető, így könnyebben szállítható, és ha megsérül egy eleme, az külön is javítható.
Legyen szétszedhető
A felületkezelő anyagok közül az oldószeres lakkokat és festékeket veszélyesanyag-, esetenként nehézfémtartalmuk miatt kerüljük. Nagyon sok helyen kapható ma már környezetbarát pác, vizes akrill festék és vízbázisú vagy UV-re keményedő lakk. Ezek mindenképpen jobbak, különösen, ha kis gyerek is van a lakásban.
Az ülőfelületek borításánál nem árt tudni, hogy a poliuretán töltelék környezetszennyező. Huzatot lehetőleg lenvászonból válasszunk, mert az természetes és tartós. Amennyiben magunk készítjük, használjunk fel hozzá minél több anyagvéget, maradékot, meg lehet próbálkozni a ma igen divatos foltvarrással is.
Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy minél tartósabb terméket válasszunk, ami persze a pénztárcánkat is kíméli. Álljon a bútor több darabból, legyen szétszedhető, és minél kevesebb anyagféleségből készüljön, mert így könnyebb a termék újrahasznosítása, és itt ne csak arra gondoljunk, hogy fa, üveg, fém vagy műanyag, hanem a műanyagon belüli is az egyféléből készültet keressük. Amennyiben nem a véglegesnek szánt otthonunkba vásárolunk, lakáscserét tervezünk vagy albérletben élünk, olyan nagy bútorokat – kanapét, ágyat, szekrénysort – keressünk, amelyek formája, színvilága semleges.
Értelmezzük újra!
Inkább saját készítésű dekorációval vagy párnákkal dobjuk fel, mert így a bútor egy új otthonban könnyedén kaphat új „ruhát”, nem kell tőle a színe, alakja miatt megszabadulni költözéskor. A lomtalanítások során kitett bútorok jelentős része még használható lenne, gondoljuk át, hogy mit dobunk ki!
Az idő előtti hulladékképződést azzal is segítjük, ha használt bútort vásárolunk például az online piactereken, aukciós portálokon keresztül. Ha megsérülnek, elromlanak, akkor se dobjuk ki, inkább javíttassuk: az online javítóműhely adatbázisban keressünk mesterembereket. A bennünket már kiszolgált bútorokat adjuk tovább, akár a használt cikkek piacán, de még jobb, ha a rászoruló szervezeteknek, családoknak adományozzuk.
Reneszánszukat élik az újrahasznált bútorok. A tévében, a kézműves magazinokban rengeteg olyan ötlet van, amelynek segítségével felújíthatjuk, újraértelmezhetjük bútorainkat: egy kiszuperált asztalból például a mosdó köré lehet építeni egy asztalkát, vagy egy használt zsúrkocsiból virágállványt készíthetünk, használt szekrényajtóból pedig padot stb.
A legújabb környezetbarát innováció a kartonból készült bútor, amely a terhelhetőségét tekintve sokszor a keményfákkal vetekedik. 100 százalékban újrahasznosított anyagból van, és a dizájnereknek köszönhetően esztétikai élményt is nyújt. Számtalan lehetőség van tehát arra, hogy a körülöttünk lévő bútorokat megmentsük a szeméttelepre kerüléstől, illetve vásárláskor környezetbarát termékeket válasszunk. Bánjunk a bútorokkal gondosan, hogy sokáig kiszolgáljanak bennünket!
Cikkünk szerzője Graczka sylvia, a Hulladék Munkaszövetség munkatársa.
Bővebben
A témáról bővebben a Hulladék Munkaszövetség honlapján olvashat.