Összeállt a csehek játéka

A címvédő orosz, valamint a cseh, a kanadai és a svéd válogatott is magabiztosan nyert a svájci jégkorong-világbajnokság középdöntőjében. A nyolc között orosz-fehérorosz derbi lesz.

Az orosz csapat, megcáfolva a szövetségi kapitány, Vjacseszlav Bükov aggodalmait, komolyan vette a lettek elleni találkozót, s így veretlenségét megőrizve nyerte meg az E-csoportot. Kovalcsukéknak volt törlesztenivalójuk, hisz a legutóbbi két vb-találkozót a lettek nyerték: 2000-ben 3-2-vel, három évvel később 2-1-gyel borították a papírformát.

Ezúttal nem volt esélyük. Az első harmadban egygólos előnyt szerző oroszok a második játékrészben szűk három perc alatt három gólt vágtak Masaskis hálójába, s ezzel végleg eldöntötték a találkozót.
„Nehéz volt feltüzelni a játékosokat, hisz az eredmény aligha befolyásolhatta pozíciónkat. Engem is meglepett profi hozzáállásuk, s a játékkal is elégedett voltam” – árulta el az orosz kapitány.

A hatosban a svédek ugyancsak magabiztosan, 4-1-re nyertek a házigazdák alakulata ellen, akárcsak a még mindig pontveszteség nélkül álló kanadaiak; a juharlevelesek félgőzzel is 5-1-re verték a norvég csapatot, ezzel eldőlt, hogy az F csoportból a kanadaiak, a finnek, a csehek és a fehéroroszok jutottak be a negyeddöntőbe.

A fehéroroszok ellen Cajanek lett a meccs legjobbja (MTI/EPA)

A cseh-fehérorosz találkozó eredményezte a nap legkiegyenlítettebb, egyben legszínvonalasabb játékát. A csehek már az első harmadban nekiestek ellenfelüknek, ám ekkor a 14 lövést hárító Mezin még az útjukat állta. A második harmadban viszont Cajanek emberhátrányból betalált, s így már a beloruszoknak is támadniuk kellett.

A folytatásban viszont a csehek emberelőnyből növelték a különbséget, majd az egyre szebb dolgokat mutató Jagr-Hemsky-Cajanek első sor ismét villant – Cajanek duplázta meg találatai számát.

A torna második felére jelentőset javuló csehek alighanem a legveszélyesebb ellenfelei lehetnek a kanadai-orosz duónak.

„Tudtuk, ha kikapunk, az oroszokkal mérkőzünk” – mutatott rá a cseh nekibuzdulás egyik okára Jozef Vasicek, a csehek támadója. „Persze, a svédek és az amerikaiak is masszív játékerőt képviselnek. A fehéroroszok ellen nehéz játszani, ám ha sikerül kivívni az előnyt, már könnyebb a feladat. Ehhez az is kellett, hogy mi szerezzük az első gólt. Szerencsére hátul Stepanek remekelt, s ez minket is megnyugtatott.”

Középdöntő, 3. forduló:

B csoport, bern

Svédország-Svájc 4-1 (1-0, 1-0, 2-1)
Gól: Oduya (6.), Harju (25.), Omark (47.), J. Andersson (57.), illetve Lemm (57.)
Lövések: 29, illetve 25
Kiállítások: 14 perc, illetve 16

Oroszország-Lettország 6-1 (1-0, 3-1, 2-0)
Gól: Kurjanov (12., 24.), Terescsenko (22.), Tverdovszkij (24., 47.), Frolov (44.), illetve Vasiljevs (37.)
Lövések: 37, illetve 26
Kiállítások: 8, illetve 14

Az állás:
1. Oroszország 14 pont/5 mérkőzés (27-11), 2. Svédország 7/4 (17-15), 3. Egyesült Államok 7/4 (16-14), 4. Lettország 7/5 (15-14), 5. Svájc 4/4 (5-10), 6. Franciaország 0/4 (5-21)

f csoport, zürich-kloten

Kanada-Norvégia 5-1 (3-1, 2-0, 0-0)
Gól: Lombardi (5.), Hamhuis (18.), Stamkos (19.), Spezza (21.), Doughty (33.), illetve Zuccarello Aasen (13.)
Lövések: 47, illetve 30
Kiállítások: 4, illetve 16

Csehország-Fehéroroszország 3-0 (0-0, 2-0, 1-0)
Gól: Cajanek (31., 56.), Elias (40.)
Lövések: 33, illetve 18
Kiállítások: 12, illetve 16

Az állás:
1. Kanada 12 pont/4 mérkőzés (23-6), 2. Csehország 9/5 (20-11), 3. Finnország 9/4 (12-6), 4. Fehéroroszország 6/5 (8-13), 5. Szlovákia 2/4 (5-19), 6. Norvégia 1/4 (5-18)

Kanada-Finnország 20:15
A két csoport legjobb négy csapata jut a negyeddöntőbe.

egyéni statisztikák

Kanadai táblázat:
1. St. Louis (kanadai) 12 pont (4 gól+8 assziszt), 2. Kovalcsuk (orosz) 10 (3+7), 3. Cajanek (cseh) 9 (4+5), 4. Jagr (cseh) 9 (3+6), 5. Omark (svéd) 9 (2+7),…37. PETERDI 2 (2+0)

Kapusok:
1. Mason (kanadai) 89 védés/91 lövés (97.80%), 2. Mezin (fehérorosz) 135/140 (96.43), 3. Rinne (finn) 90/96 (93.75), 4. Brückler (osztrák) 132/141 (93.62), …12. SZUPER 199/221 (90.05), …27. HETÉNYI 25/29 (86.21)

Védők:
1. Weber (kanadai) 8 (4+4), 2. Liles (amerikai) 7 (1+6), 3. Johnson (amerikai) 6 (4+2), 4. Johansson (svéd) 6 (3+3),… 34. SILLE Tamás 1 (1+0), …46. KANGYAL, … TOKAJI 1 (0+1)

Bulielhozás:
1. Olvecky (szlovák) 27 győztes/10 vesztes (72.97%), 2. Plekanec (cseh) 41/23 (64.06), 3. Pavelski (amerikai) 7/4 (63.64), 4. Rolinek (cseh) és Roy (kanadai) 29/17 (63.04)