Élet-Stílus

A kőkorban is pusztított a TBC

Izraeli partok mentén elsüllyedt, kilencezer éves csontokban fedezte fel egy kutatócsoport a TBC nyomait - a betegség legalább háromezer évvel idősebb, mint eddig feltételezték.

A leletből meghatározhatják, hogyan alakult át a tuberkolózis az évezredek során, ami jövőbeli hatékonyabb kezeléséhez is támpontot adhat. A TBC-baktérium által okozott fertőző betegség elsősorban a tüdőt támadja meg: világszerte évente 9,2 millió embert fertőz meg és 1,7 milliót pusztít el. Az antibiotikumokkal szemben ellenálló törzsek terjedése egyre nehezebbé teszi a kór gyógyítását – írja a National Geographic Online.

Izraeli kutatók úgy vélik, hogy egy anya és csecsemője csontjaira találtak rá Haifa mellett a tengerfenéken. DNS-elemzés és a csontokon lévő jellegzetes, tuberkulózistól származó elváltozások bizonyítják, hogy a 9000 éves, mára elsüllyedt neolitikus (újkőkori) falu két lakóját a tuberkolózis baktériuma fertőzte meg.

A kőkorban is pusztított a TBC 1

,,A törzs, amelyet találtunk, azonos egyes baktériumokkal, melyek ma keringenek és fertőzik az embereket” – közölte a kutatócsoport egyik tagja. Megdőltek azok az elképzelések is, amelyek szerint a baktérium őse fertőzött tehéntej útján került eredetileg az emberi szervezetbe, és ezután mutálódott, ugyanis Kr. e. 7000 körül még nem volt a szarvasmarha háziasítva.

Az eddig legrébbinek tartott TBC baktériumtörzset a Kr. e. 3000 körüli időből származó egyiptomi maradványokban találták.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik