A Chesteri Állatkertből érkezett komodói sárkány fajának első képviselője Magyarországon, sőt, egész Európában is csak tizenkét olyan állatkert akad, amelyik ezt a ritka állatfajt bemutatja. A komodói varánusznak is nevezett hüllő vadon csak Indonézia néhány szigetén, Komodón, Rincán, Gili Motangon, Gili Dasamin, néhány további, kisebb szigeten, valamint a jóval nagyobb Flores-en fordul elő.
A szabad természetben is ritkának, sebezhetőnek számító faj a ma élő gyíkok legnagyobb termetű képviselője. A kifejlett állatok hossza a három métert, tömegük a 70 kg-ot is elérheti, sőt a legnagyobb ismert példány 166 kg-ot nyomott. A Budapestre érkezett állat ennél jóval kisebb: nagyjából egy méter hosszú, hiszen még másfél éves sincs. A Chesteri Állatkert munkatársai az állatot Irwin-nek nevezték el, a 2006 szeptemberében, tragikusan korán elhunyt ausztrál természetfilmes és állatkert-igazgató, Steve Irwin emlékére.
Irwin az Állatkert új kedvence (fotó: MTI)
Irwin nemcsak amiatt különleges, hogy egy állatkertben rendkívül ritkán látható hüllőfaj képviselője, hanem amiatt is, hogy szűznemzés útján jött a világra. Ez a biológiai jelenség, amelynek lényege, hogy a nőstények alkalmanként hímek „közreműködése” nélkül is képesek utódoknak életet adni, rendkívüli ritkaságnak számít a természetben.
A Fővárosi Állat- és Növénykert több éve szervezi a komodói varánusz beszerzését, sőt hosszabb távon szaporodó állomány beszerzése is szerepel a tervek között. Irwin, a most érkezett komodói varánusz férőhelyét a tevék szomszédságában, a Pálmaház sarkánál alakították ki.