A kilencvenöt százalékban magyarok lakta, negyvenezres Székelyudvarhely már kétszer ünnepelhetett bajnoki címet, de a pár évvel ezelőtti sikercsapatot újra kellett építeni. Ez a feladat Szász Jenőre, az RMDSZ riválisának számító Magyar Polgári Párt (MPP) elnökére várt, aki a klub vezetője és a város polgármestere is egyben. Ahogyan a helyiek mondják, az ő neve és a sportklub egyet jelent.
„Nem régen honosodott meg a teremfoci Romániában, mi is csak hét éve alakultunk. Elsősorban azért, mivel a nagypályás labdarúgásban sajnos hosszabb ideje gyengélkedünk” – mondta a polgármester a FigyelőNetnek. Hozzátette: az itteni gazdasági erőknek megfelelően igyekeztek a sportban kitűnni és erre a futsal bizonyult a legalkalmasabbnak. „Némileg átírva a mondást: kisváros, kis foci” – fogalmazott Szász Jenő. És valóban: míg a focisták csak a negyedosztályban rúgják a labdát, addig a futsalosok az élvonalban, meccseiken pedig háromezren tombolnak.
Magyar játékosokat választott
Amikor döntöttek, hogy román vagy magyar játékosokat hozzanak a klubhoz, az elnök a szívére hallgatott és a magyar válogatott hat alapemberét, no meg a szövetségi kapitányt, Kozma Mihályt csábította Hargita megyébe. Amint a magyarországi különítmény állítja, nagyon nem kellett őket győzködni, a tisztességes bér, a rendezett körülmények és a helyiek forró szeretete egyértelművé tette, hogy igent mondanak a hívásra.
A mintegy 250 ezer eurós költségvetést jórészt támogatók adják össze, fölvonul itt az országos banktól a helyi médiumokon át a szállodáig jó néhány szponzor. A Romániában kistelepülésnek számító város sikeréből igyekszik mindenki kivenni a részét: legfőképpen igaz ez a szurkolókra.
Megszűnőben az ellenséges hangulat
A Székely Medvék, ahogyan a szurkolói csoportot nevezik, mindenhová elkísérik a csapatot. Ez nem mindig veszélytelen: mint lapunknak a drukkerek elmondták, megesett már, hogy a helyi nacionalista ultrák botokkal és kőzáporral várták a Medvéket, másutt meg minden ok nélkül könnygázzal „kedveskedtek” nekik a milicisták.
Az, hogy magyarellenes röplapokat találnak a szektorukban és gyalázkodó rigmusokkal köszöntik őket a csarnokban, úgyszólván megszokott dolog. És ez az „ellenszél” néha megmutatkozik a pályán is: esetenként nem az Udvarhelynek fújnak a bírók, mondjuk Bukarestben.
Az elnök azonban optimista. „Nyilván vannak ilyen megnyilvánulások, erről a játékosok tudnának igazán mesélni, de mindenképp egyre ritkuló jelenségről van szó. Igyekszünk a sportdiplomácia eszközeivel is javítani a helyzeten. Mivel februárban beválasztottak a Román Labdarúgó Szövetség végrehajtó bizottságába, ezen a téren is sokat tudunk majd tenni” – hangsúlyozta Székelyudvarhely polgármestere.
Szász Jenő, aki nemrég a Futsal Szövetség első embere is lett, óriási tervekkel vág neki a jövőnek. Augusztusban a Ferencváros vendégjátékára kerül sor a Szent István-kupán és szeretnének házigazdái lenni a magyar válogatott egyik hivatalos mérkőzésének is.