Élet-Stílus

Henin, Williams vagy talán Szávay?

Hétfőn Melbourne-ben elkezdődnek a 128-as főtábla küzdelmei az idei első Grand Slam-tornán, az ausztrál nyílt teniszbajnokságon. A viadalon - és erre a nyolcvanas évek, Temesvári Andrea szereplése óta nem volt példa - Szávay Ágnes jóvoltából ismét lesz kiemelt (20.) magyar játékos.

A nőknél könnyen megismétlődhet a tavalyi eset: Serena Williams, aki térdsérülése miatt négy hónapig nem versenyzett, előtűnt a semmiből és tönkreverte az egész mezőnyt. A szakemberek szerint az amerikai klasszisnak – ha igazán formában van – nincs ellenfele a jelenlegi társaságban. Egy esztendeje például úgy verte meg a fináléban Marija Sarapovát, hogy mire az orosz felocsúdott, már vége is volt a meccsnek (6:1, 6:2). Így azután nem keltene nagyobb meglepetést, ha az ifjabbik Williams-testvér kilencedik GS-diadalát is begyűjtené (US Open – 1999, 2002, Wimbledon – 2002, 2003, Roland Garros – 2002, Australian Open – 2003, 2005, 2007).

Az amerikai csillag legnagyobb riválisa Justine Henin: a belga sztár tavaly – válása miatt – nem indult Melbourne-ben, ám utána két GS-tornát (Roland Garros, US Open) is megnyert, igaz Wimbledonban váratlanul kikapott a francia Marion Bartolitól az elődöntőben. Tavaly – a két GS-diadallal együtt – összesen tíz tornát nyert meg egyesben, a világranglistát pedig fölényesen, több mint háromezer (!) pontos előnnyel vezeti az orosz Szvetlana Kuznyecova előtt.

Felemás évkezdés

A végelszámolásnál szóba jöhet még Venus Williams, aki húgához hasonlóan a legelképesztőbb sikerekre – és váratlan kudarcokra – is képes. Ismét ott lehet a fináléban Sarapova és Kuznyecova, meglepetést okozhat a két szerb kiválóság Ana Ivanovic és Jelena Jankovic. A francia Amélie Mauresmo, aki két éve nyert Melbourne-ben az utóbbi hónapokban jobbára csak vergődik, viszont – erre régen volt példa – egy magyarral is számolni kell a nagymenőknek.

Szávay Ágnes tavaly sikert sikerre halmozott: júliusban megnyerte a palermói tornát, negyeddöntős volt a US Openen, majd pályafutása legnagyobb sikerét aratva, a pekingi verseny szeptember 23-i fináléjában legyőzte a világranglistán harmadik szerb Jelena Jankovicot. Ezt követően azonban elakadt a szekér: sérüléssel bajlódott és az idényt is rosszul kezdte; két hete kikapott a Gold Coast-i viadal nyitó körében – igaz párosban az orosz Dinara Szafinával az oldalán diadalmaskodott. Azóta Melbourne-ben – az új, jóval lassabb borítást kapott pályán – gyakorol és fogadkozik, hogy amíg csak bírja, veretlen marad az újesztendőben.

“Nagyon drukkolok neki. Sok jót hallottam felőle. Nagyon jót tenne a hazai tenisznek, ha továbbra is sikeres lenne” – mondta az MTI érdeklődésére Temesvári Andrea, aki 24 esztendeje – 8. kiemeltként – egészen a nyolcaddöntőig jutott az ötödik kontinensen. Szávay a 20. kiemelt, de a William Hill világhírű fogadóirodánál a 12. helyen állt a favoritok között. Az első fordulóban az orosz Jekatyerina Makarova (110.) ellen lép kedden pályára.

Federer negyedszer?

A férfiaknál nincs nagy vita: komoly meglepetés csak akkor lehetséges, ha valaki megakadályozza Roger Federert abban, hogy 2004, 2006 és 2007 után a negyedszer is elhódítsa a trófeát. Noha a svájci világsztár, minden idők egyik legjobb teniszezője, egy pár napig gyomorrontással küszködött, hétfőre biztosan teljesen fitt lesz és ismét arra készül, hogy megvalósítsa legnagyobb álmát, hogy egyazon esztendőben megnyerje mind a négy GS-tornát, azaz a Grand Slam-et. Ebben tavaly – és minden bizonnyal az idén is – Rafael Nadal volt/lehet a legnagyobb akadály számára. A spanyol izomember, aki nem ismer sem irgalmat, sem elveszett labdát, többször kisiklatta már a Federer-expresszt.

Nadal mellett jól szerepelhet az új hullám képviselői közül a szerb Novak Djokovic, a fenomenális tehetségnek tartott brit Andy Murray, a spanyol David Ferrer, a másodvirágzását élő Carlos Moyá, valamint az amerikai Andy Roddick, aki mindig ott van a topon, csak éppen a sorsolás szeszélye rendre összeveti Federerrel és ezzel beteljesedik a végzete.

—-Történelem, pénzdíjak—-

A férfiaknál 1905-ben rendezték meg az első teniszviadalt az ötödik kontinensen – igaz akkor még Australasian Championshipsnek hívták -, míg a nők 1922 óta vesznek részt az Australian Openen.

Melbourne 51, Sydney 17, Adelaide 14, Brisbane 8, Perth 3 alkalommal lehetett házigazda, míg 1906-ban és 1912-ben Új-Zélandon rendezték a tornát.

A szervezők 1972-ben határoztak úgy, hogy a legnagyobb teniszstadiont biztosító városban, Melbourne-ben lesz végleges otthona az ausztrál nemzetközi bajnokságnak. A Kooyong Tennis Club füves pályáin 1987-ig versengtek a legjobbak, majd a következő évtől a nagy érdeklődésre való tekintettel a Flinders Parkban (1996-tól Melbourne Park) bonyolították le a mérkőzéseket.

A Grand Slam-viadal történetének legfiatalabb férfi egyéni bajnoka az ausztrál Ken Rosewall, aki 1953-ban 18 évesen és 2 hónaposan diadalmaskodott. A legidősebb győztesként is őt jegyzik: 1972-ben 37 évesen és 2 hónaposan vitte el a pálmát. A nőknél a svájci Martina Hingis számít a legifjabb bajnoknak, mivel 1997-ben 16 évesen és 3 hónaposan Melbourne-ben érte el élete első egyéni Grand Slam-sikerét. A legidősebb bajnok az ausztrál Thelma Long: 1954-ben 35 évesen és 8 hónaposan diadalmaskodott.

Az egyéni versenyekben eddig az ausztrálok voltak a legsikeresebbek, ugyanis a férfiaknál 50, míg a nőknél 43 alkalommal avattak hazai bajnokot. Az Egyesült Államok játékosai 39 (17 férfi, 22 női), a svéd teniszezők 6 (valamennyi férfi) elsőséggel következnek a sorban.

A női és a férfi indulók ismét azonos pénzdíjért játszanak. A játékosok között összesen 20 600 000 ausztrál dollárt osztanak szét, a két győztes 1,28 millió ausztrál dollárt vihet haza.

Pénzdíjak, férfi és női egyes
Győztes: 1 281 000 ausztrál dollár
Döntős: 640 000
Elődöntősök: 320 250
Negyeddöntősök: 160 125
Nyolcaddöntősök: 80 060
3. forduló: 49 100
2. forduló: 29 890
1. forduló: 19 215
(Egy ausztrál dollár 152,76 forint.)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik