Élet-Stílus

Újabb óriásdinoszaurusz-fajt találtak

A tudósok egy óriási növényevő dinoszaurusz ősmaradványaira bukkantak Argentínában, amelyről úgy vélik, eddig ismeretlen fajba tartozik.

A Futalognkosaurus dukei hozzávetőleg 80 millió éve legelészhetett a Földön. 32 méteres hosszával a valaha talált egyik legnagyobb dinoszaurusz, állítják argentin és brazil paleontológusok. A csontvázon olyan jelekre leltek, amelyek arra utalnak, hogy az állat ragadozó áldozata lett.

A Patagóniában talált csontvázat nyakának egyedi felépítése miatt tartják a tudósok új fajnak. Az állat nemzetségneve a mapuche indián nyelven „a gyíkok óriás főnökét” jelenti. A dukei fajnevet az ásatásokat támogató Duke Energy Argentina cég neve alapján kapta.

„Ez a világ egyik legnagyobb dinoszaurusza és legteljesebb dinoszaurusz-ősmaradványa” – lelkendezett Jorge Calvo, az argentin Comahue Nemzeti Egyetem paleontológiai központjának igazgatója a hírügynökségeknek.


Újabb óriásdinoszaurusz-fajt találtak 1

Az eddigi legnagyobb dinoszaurusz csontjai


Úgy vélik, hogy a dinoszaurusz maradványai bemosódtak egy folyóba, amely gátat képezve összegyűjtötte más – mostanra már megkövesedett – állat, például halak, valamint növények maradványait is.

2000 óta, amikor az első csontokra ráakadtak a Neuquen argentin tartományban lévő Barreales-tó partján, a paleontológusok kiásták a dinoszaurusz nyakát, hátát, csípőjét és a farkának első csigolyáját.

Alexander Kellner, a Rio de Janeirói Nemzeti Múzeum kutatója úgy nyilatkozott a Reuters hírügynökségnek, hogy a lelet körül fölhalmozódott hal- és levél-ősmaradványok – más dinoszauruszok maradványaival együtt – egészen fantasztikus dolog. A levelek és a dinoszauruszok együttes előfordulása igazi ritkaság, amiből egy egész letűnt világ képét lehet rekonstruálni.

A kutatók elmondták, hogy a megkövült ökoszisztéma meleg és nedves éghajlatra utal Patagóniában, ahol a késő krétában erdőségek nőttek. Ez szöges ellentéte a mai sztyepp-szerű vidéknek, ahol alig él növényzet.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik