Élet-Stílus

Virtuális városok internetes turistáknak

Épül a Bécs virtuális modellje. A Wiki Vienna nevű program célja, hogy - egyelőre csak az osztrák főváros esetében - alternatívája legyen a Google és a Microsoft térképszolgáltatásainak. A projektben a fő feladat az önként segítő felhasználókra hárul, akik folyamatosan a legfrissebb információkat szállítják Bécsről, az éppen aktuális változásokról.

A projekt résztvevői eddig feltérképezték a bécsi Josefsplatz és az Osztrák Nemzeti Könyvtárban található Prunksaal minden egyes részletét, valamint a két hely környékét. Az adatokat a feldolgozás előtt rendszerezték. A tökéletes minőségű képeket egy digitális kamera segítségével rögzítették, a fotók segítségével hozzák létre Bécs virtuális 3D-s másolatát.

A Bécsi Virtuális Valóság és Vizualizálási Központ (VRVis Wien) munkatársai két és fél éve folyamatosan dolgoznak a projekten. Az egyik legnagyobb feladatuk különböző intézetek kutatóival együttműködve olyan algoritmusok kifejlesztése és technikai lehetőségek megvalósítása, amelyek segítségével a digitális fotókból 3D-s modellek készíthetők. Georg Rothwangl elmondta, hogy ő és a társai egy olyan rendszert akarnak létrehozni, amely később használható virtuális városnézésekre, interaktív idegenvezetésekhez és amelyet a látogatók akár a saját maguk által készített fotókkal is kiegészíthetnek.


Virtuális városok internetes turistáknak 1

Készül a virtuális város


“Tudtuk, hogy melyik kép hol készült. A problémát az jelentette, hogy a különböző fotókból megalkossunk egy egységes 3D-s modellt. Érdekesség, hogy segítőink a felvételek elkészítéséhez a mobiltelefonjaikba épített kamerákat használták. Így érthető, hogy a különböző emberek által különböző évszakokban rögzített fotókból elég nehéz egy egységes városmodellt létrehozni” – jelentette ki Georg Rothwangl.

A Wiki Vienna elsősorban az aktualitásával akarja megszorongatni a nagyokat, hiszen a Google és a Microsoft térképszolgáltatásai ugyan részletesek, azonban nem mindig pontosak és aktuálisak. Ennek oka, hogy nagyon sokba kerül a térképek folyamatos frissítése. Ez a probléma a Wiki Vienna esetében nem áll majd fenn, hiszen maguk a felhasználók fognak gondoskodni a térkép folyamatos aktualizálásáról. Ráadásul az embereknek lehetőségük lesz az egyes képekhez kis híreket, információkat és megjegyzéseket is fűzni.


Virtuális városok internetes turistáknak 2

Az adatbázist lelkes amatõrök bõvítik majd


A rendszer első prototípusa várhatóan 2010-re készül majd el. Sajnos, a munkát nehezíti, hogy a projekt néhány tagja – engedve a csábításnak – időközben a Microsoft munkatársai lett.

Korábban amerikai, brit, olasz és német szakemberek tízévi munkával létrehozták az ókori Róma valósághű háromdimenziós modelljét. A program célja az volt, hogy a szakemberek megtudják, hogyan is nézett ki az Örök Város az i. sz. 320-ban. A Rome Reborn nevű projekt összesen 1,5 millió euróba került és ez volt az eddigi legnagyobb és legátfogóbb program egy történelmi város rekonstruálására.

Örömteli ugyanakkor, hogy virtuális városnézésre már hazánkban is lehetőség nyílik., ugyanis augusztus közepétől egy itthon eddig még nem használt virtuális idegenvezető kalauzolja a látogatókat Hollókőn. A Nógrád megyei világörökségi faluba érkezők képeslapot is küldhetnek ismerőseiknek az Ultra Mobil PC-ről. A látogatók laptoppal a kezükben barangolhatják be Hollókőt, és a település egyes nevezetes pontjaihoz érve, megtekinthetik a látnivalókhoz tartozó pár perces történetet videó formájában.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik