Az eddigi 159 amerikai űrsétán összesen hat nő vett részt, Oroszország 118 űrsétájának pedig csak egy nő volt részese. Piper szerint ennek egyik fő oka, hogy a szkafandert az általában magas férfi űrhajósokra szabták. Ő maga 178 centiméter.
Piperrel Joe Tanner veterán űrhajós, számos űrséta résztvevője lépett ki közép-európai idő szerint 11 óra 17 perckor, hogy együtt hozzáerősítsék a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) azt a 17 és fél tonnás, 15 méter hosszú, 372 millió dollár értékű toldalékot, amelyet az Atlantis – küldetése fő céljaként – vitt magával az űrállomáshoz. A toldalék egy áramtermelő berendezés két hatalmas napelemtáblával.
Az Atlantis hatfős legénysége az ISS-en töltendő 11 napja alatt még két, előre jól megtervezett sétát tesz majd. Két másik űrhajós, Steve MacLean és Jeff Williams az űrbéli laboratóriumból robotkarral illesztette oda a toldalékot az űrállomás vázszerkezetéhez.
A NASA úgy döntött, hogy nem kell tovább vizsgálni az Atlantis hővédőpajzsát
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA úgy döntött, hogy felesleges a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) kikötött Atlantis amerikai űrrepülőgép hővédőpajzsának további átvizsgálása, mert a mérnökök nem találtak olyan mérvű sérülést az űreszköz burkán, amely veszélyeztetetné a visszatérést.
Az Atlantis hétfőn érkezett meg az űrállomásra, de még a összekapcsolódás előtt – az új biztonsági előírásoknak megfelelően – 180 méterre úti céljától tengelye körül egy teljes fordulatot tett, hogy az űrbázison tartózkodó asztronauták digitális fényképeket tudjanak készíteni az űrrepülőgép felületének egészéről. Ezeket a felvételeket küldték el a földi irányítóközpontba, ahol a szakemberek kielemezték azokat. Ebből vonták le azt a következtetést, hogy az űrhajósoknak nem kell fecsérelniük az idejüket a további vizsgálódásra, hanem inkább az amúgy is zsúfoltnak ígérkező szerelési-építési munkaprogramjukkal foglalkozzanak.