Élet-Stílus

Új áttörés a klónozásban

Három klónozott afrikai vadmacska két alomból nyolc egészséges utódot hozott létre, elsőként demonstrálva a vadállat-klónok szaporodó képességét.

A sikeres kísérletet a New Orleans központú Veszélyeztetett Fajok Kutató Központja jelentette be. Az esemény megnyithatja az utat a kihalás szélére sodródott fajok számára a visszatérésre, vélekednek a tudósok. A világosbarna, csíkos hátú, hegyes fülű és különleges zöldeskék szemű egyedek két anyától, Madge-től és Caty-től, és egy apától származnak, utóbbit Ditteuax névre kereszteltek. Mindannyian klónok. A két afrikai vadmacskából származó fagyasztott embrióikat egy házimacska hozta világra.

Az első öt cica július 26-án született, a második alomból pedig további három látta meg a napvilágot augusztus 2-án. A központ beszámolója szerint mind a nyolc jövevény jó egészségnek örvend. A nagyközönség az év végefelé találkozhat a vadmacskákkal a helyi Audobon Állatkertben. Azonban ez csupán ideiglenes otthonként szolgál majd számukra, nem sokkal a bemutató után újra a kísérleti központba kerülnek, hogy a kutatók tanulmányozhassák fejlődésüket és vad ösztöneik kialakulását.

Ha nem alakulnak ki egészségügyi problémák, a kísérlet egészen elképesztő távlatokat nyithat, állítják a kutatók. A klónozási folyamat fejlesztésével és a klónok szaporodásra való ösztönzésével számos megmenthetetlennek tűnő faj hozható vissza az életbe, nyilatkozott Betsy Dresser, a központ igazgatója. Közlése szerint akár már kihalt, de genetikailag még életképes fajok is újjáéleszthetők lesznek bőrdarabkákból, amennyiben az megfelelően le van fagyasztva. Az így nyert klónok visszavezethetők lesznek régi életterükbe, ahol idővel természetesen is szaporodhatnak.

A tudósok az afrikai vadmacska mellett a szintén veszélyeztetett bongó antilopon, a ködfoltos leopárdon és több afrikai gólyafajon is dolgoznak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik