Bécsben, a császárvárosban a Stephansdom, a belváros, a Hofburg, a Parlament, a Városháza, a Burgtheater vagy a többi műemlék megtekintésén, illetve a Grinzing vendéglőinek felkeresésén kívül a legfőbb attrakció Schönbrunn, „az osztrák Versailles” meglátogatása.
Schönbrunn persze nem télen az igazi, a gyönyörű parkok, sétányok nem mutathatják a legszebb arcukat, de ami az egykor Fischer von Erlach által épített vadászkastélyon belül látható, az is páratlanul szép, s a magyarok számára kifejezetten érdekes, sőt tanulságos is.
A 2000 lakóhelyiség közül ma negyvenet lehet megtekinteni. Akinek egy-két euróval kevesebb a pénze, az beérheti a szerényebb, 22 termes túrával, de érdemesebb a hosszabb tárlatot megnézni, mert számos érdekesség csak ott látható. A német nyelvű tárlatvezetés amúgy megemlíti, hogy Mária Terézia nem császárnő volt – ezt a szinte névleges címet, a német-római császárét férje viselte –, hanem magyar királynőként uralkodott. Férje, Lotharingiai Ferenc mondogatta: „nem császárnő, de uralkodó…”
Ferenc József, a ritka tehetségtelen uralkodó
|
Ferenc József ezután sorozatosan csatákat veszített az olasz és a német egység kivívása idején (mindkettő Ausztriával szemben jutott sikerre), majd belevitte birodalmát a végveszélybe: belépett az első világháborúba, amellyel megpecsételte a Monarchia, Ausztria és Magyarország sorsát.
Szerencsére a kiállítás rendezői tapintatosak voltak: Ferenc József hálószobájában például nem látható az aradi vértanúk kivégzését ábrázoló festmény, amelyet pedig a Kaiser und König annyira szeretett… Látható viszont a császár és király halálos ágya, dolgozószobája, íróasztala, sőt még a császári címerrel ellátott illemhely is – ez valóban fenséges látvány…
Sisi a modern nő: sportolt és fogyókúrázott
Sisi, a tragikus sorsú, – merénylő által meggyilkolt, férje és anyósa által sokat szekált -, királyné sokkal közelebb áll a magyarok szívéhez. Erzsébet, kora egyik legszebb asszonyaként, ügyelt a megjelenésére. Sportolt, fogyókúrázott, hajával pedig órákon keresztül foglalkozott minden egyes nap. Fodrásza volt az egyik bizalmasa, sőt, alteregója is, aki néha-néha helyettesítette is a nyilvános megjelenések alkalmával.
Sisiről is számos emlék látható a kiállításon, így például egy mérleg, amellyel a testsúlyát ellenőrizte. Meg lehet nézni a franciaágyat is, amely a császáré és feleségéé volt, de hogy ebben mennyi időt töltöttek (együtt), arról nem sokat tudhatunk meg a tárlatból… (Egyébként nem sokat, mert Erzsébet minden alkalmat megragadott arra, hogy távol tartsa magát a bécsi udvartól.)
Ne hagyjuk ki a bécsi kávét se!
|
Nem soroljuk tovább a termeket, emléktárgyakat (nem beszéltünk például Mária Terézia díszágyáról sem), csupán megemlítjük, hogy a kastélypark túlsó végén látható a Gloriette, amely azon ritka alkalmaknak (a kolini ütközetnek) állít emléket, amikor a Habsburgok megnyertek egy csatát. A kolini ütközetben egyébként nem más szenvedett vereséget, mint a híres porosz uralkodó és hadvezér, Nagy Frigyes!
Az 1775-ben – a nem könnyen felidézhető nevű – Johann Ferdinand Hetzendorf von Hohenberg által tervezett diadalkapu központi részén most egy remek bécsi kávézó működik. Itt, nem is túl drágán, kifejezetten finom kávé kapható. Érdemes tehát erre a kis dombra felsétálni, még télen is! Megéri, mert a kilátás gyönyörű: a Bécsi erdő (Wienerwald) és maga Schönbrunn is teljes pompájával tárul fel előttünk.