Cikkünk frissült!
A Direkt36 a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével pert indít azoknak az iratoknak a nyilvánosságáért, amelyek igazolhatják vagy cáfolhatják, hogy Budapest XXIII. kerületében, Soroksáron, illetve Záhonyban egy olyan kínai vasúti vegyianyag-elosztó jöhet létre, amin keresztül Kína nemcsak Magyarország, hanem egész Európa akkumulátorgyárait és vegyi üzemeit el tudná látni különféle vegyianyagokkal – írja hétfői cikkében a Direkt36.
A portál június végén írt először a készülő projektről, amelyet a kormány a nyilvános kommunikációjában határozottan tagadott. Maga Orbán Viktor miniszerelnök a parlamentben július 3-án egy ellenzéki kérdésre azt válaszolta:
A felvetés komolytalan, ilyen vegyi elosztóüzem nem fog épülni. Emiatt ön nyugodtan aludhat.
A kormányfői reakciót árnyalja, hogy a Direkt36 cikkében és a megszerzett iratokban „üzem” építéséről nem volt szó, a projekt kifejezetten kínai vegyi anyagok vasúti szállításáról és logisztikájáról szól.
A Direkt36 korábbi cikkének megjelenése után Karácsony Gergely főpolgármester „méreglerakatnak” minősítette a terveket, a Fővárosi Közgyűlés a vegyianyag-elosztó megakadályozására pedig rögtön határozatot fogadott el, amit fideszes polgármesterek is támogattak. A projekt előkészítésében részt vevő Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető Rogán Antal tagadta a vegyianyag-elosztó terveit, legalábbis július 7-én Rogán levelet küldött Bese Ferenc soroksári polgármesternek, és abban azt írta:
Tisztelt Polgármester Úr! Megkaptam levelét, az alábbiakról tudom tájékoztatni. A levelében hivatkozott ügyben a kormány nem tárgyal és Miniszterelnök úr nevében is biztosíthatom, hogy sem Soroksár területén, sem máshol vegyi anyagelosztó létesítésére nem kerül sor! Kérem tájékoztatásom szíves tudomásul vételét!
– idézi a levelet a Direkt36.
A portál a kormány nyilvános kommunikációja és az iratok között feszülő ellentét miatt közérdekű adatigényléssel fordult a Miniszterelnöki Kabinetirodához, hogy adják ki a kabinetiroda és a vegyianyag-projekt kínai partnerei közti levelezést, köztük azt a levelet, melyben Rogán Antal – a kiszivárgott dokumentumok szerint – a kormány nevében hivatalosan támogatta a kínai vegyianyag-elosztó terveit. A kabinetiroda július 18-án elutasította az adatkérést, ám „az elutasítást alátámasztó érvelésükkel arra utaltak, hogy tényleg dolgoztak a vegyianyag-elosztó előkészítésén, és elindult valamiféle döntési folyamat az ügyben” – írja a portál.
A történtekre reagálva indít pert a Direkt36 a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda ellen, hogy megkaphassák Rogán levelét, illetve az arra küldött kínai válaszokat.
Kiemelt kép: A kínai Csinan városából, jelentős mennyiségű egészségügyi védőfelszerelés-szállítmánnyal érkezett tehervonat a Rail Cargo Terminal – BILK Zrt. fővárosi telephelyén 2020. április 27-én. MTI/Illyés Tibor