Bemutatta hétfőn árnyékkormánya tagjait Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője. Dobrev még pénteken jelentette be, hogy árnyékkormányt alakít, amivel kapcsolatban vasárnap aztán úgy nyilatkozott, hogy a kabinet tagjai egytől egyig politikusok lesznek.
Az árnyékkormány tagjai a következők:
- Molnár Csaba kancelláriaminiszter,
- Bodnár Zoltán pénzügyminiszter,
- Rónai Sándor külügyminiszter,
- Arató Gergely kormányprogramért felelős miniszter,
- Mustó Géza belügyminiszter,
- Kordás László bér- és munkaügyi miniszter,
- Gy. Németh Erzsébet szociális és nyugdíjügyi miniszter,
- Komáromi Zoltán egészségügyi,
- Varju László energia- és rezsiügyi,
- Dávid Ferenc gazdasági,
- Vadai Ágnes honvédelmi,
- Oláh Lajos környezetvédelmi és klímaügyi,
- Benedek Szilveszter mezőgazdasági,
- Barkóczi Balázs oktatási és kulturális,
- Szaniszló Sándor önkormányzati miniszter.
- A vidéki önkormányzatokért felelős főtanácsadó Szitka Péter kazincbarcikai polgármester.
- Az árnyékkormány szóvivője: Kálmán Olga.
A felsoroltak közül Molnár és Rónai (Dobrevhez hasonlóan) EP-képviselő, Arató, Barkóczi, Dávid, Gy. Németh, Komáromi, Kordás, Oláh, Vadai és Varju az Országgyűlés tagja, Szaniszló a XVIII. kerület polgármestere, Mustó Géza kőbányai önkormányzati képviselő, Benedek Szilveszter pedig a DK agrárkabinetjének vezetője, mezőgazdasági cégvezető. Bodnár Zoltán volt az MNB alelnöke és a Liberálisok főpolgármester-jelöltje.
A tagok közül Molnár a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányban is miniszter volt, míg Arató, Kordás, Oláh, Vadai és Varju államtitkárként szolgált Gyurcsány Ferenc kormányában. Gy. Németh Erzsébet 2019 és 2022 között főpolgármester-helyettes volt.
Dobrev a tájékoztatón – aminek online közvetítése egy idő után megszakadt – arról beszélt, Magyarországon olyan megélhetési válság van, amilyet az emberek évtizedek óta nem tapasztaltak, és ez még csak a kezdet. A politikus szerint ide vezetett az előző 12 év felelőtlen, hozzá nem értő kormányzása.
Ezért Orbán Viktornak és kormányának buknia kell
– húzta alá.
Ebben a helyzetben kérte fel a DK az árnyékkormány megalakítására, amit ő, a körülményeket figyelembe véve, elfogadott.
A sajtótájékoztatón elmondta továbbá azt is, hogy a brit parlamentarizmust és a brit árnyékkormányt tekintették példának, amikor erre adták a fejüket, és hazafias, európai politikát, valamint baloldali alternatívát szeretnének kínálni a választóknak.