Tanárok és diákok tüntetnek a budapesti Szent István téren, ahonnan a Belügyminisztérium épülete elé, majd a Fővám térre vonulnak, ahol beszédek hangzanak majd el.
Magyarország
Oláh Ibolya dalával zárul a tüntetés.
Tanárok és diákok tüntetnek a budapesti Szent István téren, ahonnan a Belügyminisztérium épülete elé, majd a Fővám térre vonulnak, ahol beszédek hangzanak majd el.
Oláh Ibolya dalával zárul a tüntetés.
Ő az egyik végzős gimnazista szervezője a tüntetésnek, és összeszedettebb beszédet mond, mint a tüntetéseken általában felszólaló politikusoktól hallani szoktunk.
Elmondta, hogy az ő négy követelésük a rendszerszintű problémákat kívánja megoldani. Ez a négy pont az:
Szerinte az ő oktatásban eltöltendő maradék ideje alatt már nem fog megoldódni a helyzet, de a következő generációnak még van rá esélye.
Egy buta országot könnyű befolyásolni, akarjuk mi ezt?
– tette hozzá.
Arról, hogy miért nehéz a romáknak bekerülni a felsőoktatásba. Végül egy verssel zárt.
Bár még mindig nagyon sokan vannak, észrevehetően ritkul a tömeg. Ez inkább annak tudható be, hogy a résztvevők feltehetően az iskolából egyenesen tüntetni jöttek és fáradtak, mint annak, hogy nem elég lelkesek.
És csak pénz kellene a megoldáshoz. Szerinte az is feldobná az oktatás hangulatát, ha a tantermek nem pontosan úgy néznének ki, ahogy a szüleik idejében néztek volna ki.
Mert szerinte szeptember elsején lejárt a sztrájktilalom. Arra kér mindenkit, hogy szerveződjenek meg.
Éhen akarsz halni?
– kérdezte egyiküktől az édesapja, amikor tanárnak jelentkezett.
– zúg a tüntetők szájából.
Ezt tervezik lelógatni a híd oldalán.
A kockás zászlót/molinót, amelyet a Szabadság hídra lógatnak fel, a tüntetők feje fölött, az ő segítségükkel juttatták el a hídig. Kreativitásból ötös.
hogy a Szabadság hídról fognak lelógatni egy molinót.
Aki fellépett a színpadra és artikulálatlanul ordítva kezdett el értelmetlen hangokat kiadni, vagy fél percen keresztül, majd közölte, hogy ez lenne velük oktatás nélkül, még akkor is így nézne ki egy beszéd, ha a miniszterelnök mondaná.
Ezután megköszönte a saját és mindenki más édesanyjának és oktatóinak is, mert tőlük kapott mindent.
Akit a legtöbben noÁr-ként ismernek, de ha ezt írom, akkor valószínűleg ismét levelet fog küldeni az általa vezetett szervezet, hogy noÁr a mozgalom neve.
Molnár szerint vannak iskolák, ahol megtiltották, hogy ma kockás ingben menjenek. Olyan tanácsokat adott a tüntetőknek, hogy szerveződjenek, fogjanak össze.
Gene Sharp két könyvét hozta el, a Diktatúrából demokráciába címűt, majd eldobta mindkettőt a tömeg felé, és közölte, hogy rendelje meg, olvassa el mindenki.
Végül azt kezdte el ismételtetni a tömeggel, hogy
Nincs hatalmad felettem.
Utána pedig egy dalt adott elő.
Jelentették be a szervezők. Szeptember negyedikén kezdik, este héttől másnap reggel kilencig terveznek maradni. Négy helyszín lesz: a Szent István Gimnázium, az Óbudai Gimnázium, a Vörösmarty Gimnázium és a Kodály Zoltán Általános Iskola előtt.
Amíg a beszédekre, illetve a tömeg maradékára várunk, skandálással és a Kossuth-nóta éneklésével múlatják az időt a diákok, tanárok és szimpatizánsok néhány, a színpadon álló szervező segítségével.
Egyelőre a fiatal szervezők MC-znek a színpadon, sokkal vállalhatóbban, mint azt a hasonló tüntetésektől megszokhattuk. A Fővám tér látványosan megtelt, és még nem ért oda mindenki.
skandálja egy csoport. Most már olyan 10 ezren lehetnek a demonstrálók, azaz egy óra alatt megduplázódott.
arra ügyelnek, hogy az Erzsébet híd felé tartó és onnan érkező buszokat elengedje a tömeg.
lassan a tömeg közepe is odaér a Fővám térre a Váci utcán keresztül, ahol turisták között kell lavírozni.
ahogy a Tiborcz István cége, a BDPST Zrt. által renovált szálloda mellett haladnak el a tanáraiknak tisztességes fizetést követelő diákok.
Elvileg fél hatkor kellett volna odaérni, de olyan sokan vannak, hogy a menet hátsó része még csak most halad el a Belügyminisztérium előtt.
a Zrínyi utcából pedig még mindig nem ért ki a menet vége.
kiabálják a diákok. A rendőri biztosítás egyébként szinte láthatatlan, még a tüntetés elején vettünk észre néhány rendőrt a bazilika előtt, máshol nincsenek.
Korábban Grád-Kovács Márta kollégánk írt remek cikket a tüntetés szervezőiről, ezt itt lehet elolvasni: