Cikkünk frissül.
Az LMP által szervezett múlt pénteki tüntetés után most a Magyar Tudományos Akadémia előtti Széchenyi István térre hívták a civil szervezetekből álló szervezők a demonstrálókat. Az ok továbbra is a kormány augusztus eleji döntése, amely felülírva az erdő- és természetvédelmi törvényt, és a jövőben könnyebben lehet természetvédelmi területen tarvágást végezni, de általánosságban is felpuhította a fakitermelésre vonatkozó szabályokat.
A 18 órára meghirdetett tüntetésen néhány százan gyűltek össze.
Kedden visszavett a kormány a válsághelyzetre vonatkozó fakitermelési szabályok könnyítéséből: Nagy István, az agrártárca vezetője a Magyar Közlönyben közzétett utasításban tiltotta be az állami erdőkben és a Natura2000-es területeken a tarvágást, a szerdai tüntetés szervezői azonban keveslik a miniszteri utasítást és továbbra is a kormányrendelet teljes visszavonását követelik.
A szervezők -, akik hangsúlyozták, hogy pártpolitika-mentes a rendezvény – azt hangsúlyozzák, hogy addig folytatják, amíg vissza nem vonják a kormányrendeletet. Bejelentették, hogy erdőőrséget szerveznek az erődirtások megakadályozására, amire önként lehet jelentkezni.
Az első felszólaló, a greenpeaces Rodics Katalin szerint a kedden megjelent miniszteri utasítás félrevezető kommunikációs fogás, mert nem jogszabály, és nem írja felül a kormányrendeletet. Azért adták ki, hogy megtévessze az embereket. Az erdők továbbra is veszélyben vannak – mondja. Könnyezve tette hozzá, hogy nem csak az erdőket, de a gyerekeinket és az unokáinkat is meg kell védeni.
Molnár Áron aktivista, a NoÁr alapítója is felszólalt. Szolidaritás és cselekvés – erről a két fontos dologról beszél. A tűző napon vállalja azt a katás, a pedagógus, az egészségügyi dolgozó, hogy kiáll a fákért, ez a szolidaritás – mondja. Azt kérte a civil szervezetektől, legyenek ott azokon a tüntetéseken is, ahol az oktatásért, a katásokért, az egészségügyért állnak ki. Arra szólította fel a tüntetőket és a szervezőket, hogy találkozzanak a szeptember 2-ai pedagógustüntetésen is. Szerinte aki passzív hallgatóból cselekvő állampolgárrá akar válni, az álljon be erdőőrnek. Nincs az a fűrész és balta, ami ezt a sok csodálatos embert megállítja – fogalmazott.
Jane Goodall üzenetét Döbrösi Laura színész olvasta fel magyarul. Az erdők nemcsak a klímaváltozás lassításában játszanak fontos szerepet, de a hőmérséklet és a csapadék szabályozásában is az erdőkre támaszkodunk, bennük a fajok harmóniában élnek. Az erdőben békére és gyógyulásra lelhetünk, tegyünk meg mindent az értékes erdők védelmében. A lelkem veletek van – üzente az angol etológus. Az erdő nem tűzifa, az erdő az utolsó reményünk – mondta az üzenet felolvasása után Döbrösi Laura, aki szerint káros, veszélyes tiszteletlen és elfogadhatatlan a kormányrendelet.
Bojár Iván András utolsó felszólalóként úgy fogalmazott,
Európa Bolsonarója százmillió fát akar kivágni.
Az író szerint a kormány olajjal táplálja a tüzet, miközben elszáradnak a vetések. Aki ez ellen felszólal, az libsibolsi, és trollhadsereget szabadítanak rá. Függetlenül attól, hogy jobb- vagy baloldali, minden magyar emberé az erdő – hangsúlyozta Bojár, aki közölte, meg fogják védeni a fákat, amire a tömeg Megvédjük! skandálással reagált.
Kedves barátaim, ebből a rendeletből nem lesz semmi!
– jelentette ki a 10 Millió Fa Egyesülete képviselője, kiemelve azt is, hogy hamarosan gazdatüntetés lesz „Forró ősz lesz” – fogalmazott. Szerinte civil ellenállásra van szükség, és kirángatná az erdők védelmét a jobb- és baloldali politikai szembenállásból.
Bojár beszéde után a tüntetők egy része átsétált a Széchenyi István tér közelében, Roosevelt tér közepén található Budapest legöregebb fájához.