Az apák lehetnek diplomaták, játszótársak, példaképek. Bármely típusba is tartozzanak, fontosak nekünk, és szeretnénk, hogy még sokáig aktív tagjai legyenek a családnak. Apák napja alkalmából egy játékos kérdéssor segítségével megtudhatjuk, hogy szeretteink mely apatípusba tartoznak, egy komolyabb teszttel pedig kideríthetjük, hogy mennyire fenyegeti őket a férfiakat érintő leggyakoribb urológiai betegség, a jóindulatú prosztata megnagyobbodás. (BPH). Mindkét kérdőívet maguk az apák vagy a nagyapák, illetve az őket szerető, értük aggódó feleségek, nagyobb gyerekek is kitölthetik.
A BPH jellemzően 40 év felett jelentkezik, és kialakulásának valószínűsége az életkor előrehaladtával folyamatosan nő. A megnövekedett prosztata fokozódó nyomást fejt ki a húgycsőre, így ürítéskor a vizeletsugár vékonyabb lesz, az áramlás ereje csökken, súlyos esetben pedig teljes egészében elzárhatja a vizelet útját. Ennek előjele a gyakori és hirtelen vizelési inger, az általa okozott ismétlődő éjszakai felébredés és a nyomában járó kialvatlanság, a vizelet nehézkesebb indítása, a vizeletsugár vékonyodása, esetleg megszakadása és az akaratlan elcseppenés.
A tartósan fennálló, kezeletlen jóindulatú prosztata megnagyobbodás számos egyéb betegséghez vezethet, mint például vizelési képtelenség, krónikus veseelégtelenség, vizelet visszatartási problémák, vérvizelés.
Éppen ezért fontos a korai felismerés, amelyben segítséget nyújt az otthon is elvégezhető, 7+1 kérdésből álló Nemzetközi Prosztata Tünetértékelő Skála, azaz IPSS-teszt. Az Amerikai Urológusok Szövetsége által 1992-ben kidolgozott kérdőív, amely a www.szeretlekapa.hu oldalon is kitölthető, állapotfelmérésre szolgál. Eredménye nem betegséget diagnosztizál, hanem tájékoztatásul szolgál, az orvosi vizsgálat szükségességére hívva fel a figyelmet. Bár apák napja évente csak egyszer van, ezt a tesztet hat havonta célszerű ismét elővenni.