Gulyás Gergely kancelláriaminiszter november közepén jelentette be, hogy Magyarország 4 millió 439 ezer adagot kötött le a Pfizer 94 százalékos hatékonyságúként hirdetett oltóanyagából. Ez a koronavírus-vakcina annyiban mindenképp különbözik a többitől, hogy -70 Celsius-fokon kell tárolni, ami komoly logisztikai kérdéseket vet fel, és alapjaiban határozza meg az országon belüli szétosztás módját.
A Pfizer oltóanyagának tárolását és szállítását a kívánt hőmérsékleten kell biztosítani. Ezt úgynevezett ultra alacsony hőmérsékletű hűtőberendezésekkel is meg lehetne oldani, de ezekből az eszközökből nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű Magyarországon, ráadásul a beszerzésük is bonyolult és költséges lenne.
Szén-dioxidból és szárazjégből is van bőven
A vakcina tárolásához szükséges -70 Celsius-fokos hőmérsékletet szárazjéggel is lehet biztosítani. A Linde Gáz Magyarország Zrt. elődje az 1900-as évek eleje óta foglalkozik cseppfolyós szén-dioxid kitermelésével, hazánk pedig kifejezetten jó földrajzi adottságokkal rendelkezik ilyen szempontból.
Tóth Attila, a cég műszaki igazgatója elmondta, hogy Répcelak környékén található egy hatalmas szén-dioxid mező, amelyből naponta több száz tonna cseppfolyós szén-dioxid nyerhető ki, amelyet ha hirtelen préselésnek vetnek alá, szén-dioxid hó keletkezik, amit szilárd halmazállapotban szárazjégnek nevezünk. A szén-dioxid -78,5 Celsius-fokon fagy meg, ezt a kondenzációs hőt adja át a környezetének.
A szárazjeget békeidőben főként hűtésre használják tavasszal-nyáron, valamint leálláskor a gyártóberendezések karbantartására és tisztítására, de az országos kereslet jelentősen csökkent a koronavírus-járvány miatt. A légitársaságok is alkalmazzák különböző ételek hűtésére, de mivel a légi forgalom is bezuhant március óta, itt is keresletcsökkenés tapasztalható. Magyarországon bőven van szárazjég, mert jelenleg az alapanyagából, a szén-dioxidból sincs hiány
– magyarázta.
A Linde központi vezetése európai szinten is felmérte már a szárazjéggyártó és -elosztó kapacitást. Minden ország képviseletének jelezték, hogy készüljenek fel esetleges munkaerő-átcsoportosításra, termelésbővítésre, de egyelőre nincs olyan információ, hogy Magyarországról plusz exportra lenne szükség.
A Pfizer vakcinájához szükséges hőmérséklet tehát minden szempontból adott és elérhető, de ezzel önmagában még nincs megoldva a logisztika. A Linde Gáz Magyarország Zrt. éppen ezért egy teljes hideg ellátási lánc terveit vázolta fel a magyar kormánynak, a cégcsoporton belül az elsők között a kontinensen.
Speciális tárolóedényekben a megyei oltóközpontokig
Az amerikai leányvállalat – mindenki mást megelőzve – hetekkel ezelőtt elsőként fejlesztett ki egy szárazjeges vakcinatárolásra alkalmas szállítóedényt. Európában eddig csupán Svédországba, Törökországba, Csehországba, Hollandiába és Magyarországra érkezett minta ezekből.
Mindeközben a Linde magyar mérnökcsapata is kifejlesztetett egy olyan, temperáló rendszerekkel kombinált tárolási módot, amely az itthoni körülményeknek megfelel, és a hatályos szabályokat szem előtt tartva gyorsabban a piac rendelkezésre bocsátható. Hegedüs Ákos, a Linde Gáz Magyarország Zrt. vezérigazgatója arról beszélt, hogy a közelmúltban több olyan tárolóedényt is teszteltek, melyek alkalmasak lehetnek a szárazjeges vakcinatárolásra.
Az egyik egy dupla falú, vákuumszigetelt fallal ellátott edény, amelynek előnye, hogy nagyon sokáig tudja tartani a benne lévő hőmérsékletet. Ebben 20 és 500 közötti vakcina fér el. Emellett két nagyobb tárolódobozzal is kísérleteztünk, melyekben 500 és 1500 közötti oltóanyag tárolható. Büszkék vagyunk rá, hogy a mérnökcsapatunk két-három hét alatt ki tudott dolgozni egy olyan megoldást, amely alkalmazható lenne, ha megérkezik a vakcina
– mondta. Hozzátette, a szállítóeszközök gyártását beszállítói források végeznék.
A vezérigazgató felhívta rá a figyelmet, hogy a gyógyszergyártó cég ismeretük alapján előírja: mindegyik szállítóeszközre egy temperáló loggert, azaz hőmérőt és szenzort kell felszerelni annak érdekében, hogy a szerkezetben lévő hőmérsékletet folyamatosan ellenőrizni tudják.
Úgy tudják, hogy a Pfizer behozza az oltóanyagokat hazánkba. Piaci információk alapján a Nemzeti Népegészségügyi Központnak lesz egy országos raktára, onnan osztják majd szét a vakcinákat. Ezzel kapcsolatban azt javasolják, hogy minden megyei oltóközpontban helyezzenek el egy szárazjeges konténert, melyekben 50 és 500 kilogramm közötti szárazjeget lehet tárolni. Ha ugyanis a tárolóedényeket sokszor nyitogatják, a szárazjég szublimálódik, és utántöltés szükséges.
Egy-másfél hónap kell az előkészületekre
A Linde Gáz Magyarország Zrt. emellett javaslatot tett a Pfizer vakcináinak szállítására is. Húsz autóból álló flottájukat jelenleg gyógyszerszállításra használják: orvosi oxigént hordanak otthoni oxigénterápiához napközben. A járművek belső kialakítása gázok szállítására megfelel, rakterei átszellőztethetők, a vezetőfülkét és a rakteret pedig gázszivárgásmentes fal választja el. A szárazjégről ugyanis tudni kell, hogy ha nem megfelelően szellőztetett helyen tárolják, szén-dioxid szabadulhat fel, ami fulladásos halált okozhat. Éppen ezért mind a szállításnál, mind a tárolásnál nagyon fontos kritérium a szellőztetés.
A vállalat az oltásban résztvevők és az oltóközpontok számára előzetes oktatóanyagot állítana össze, melyben a szén-dioxidnak és a szárazjégnek a biztonságos tárolását, kezelését mutatnák be, részletezve azok fizikai és kémiai tulajdonságait. A dokumentumban hívnák fel a figyelmet az anyag fizikai tulajdonságaiból fakadó hidegégés jelenségére, valamint a fulladásveszélyre is, hangsúlyt helyezve a szellőztetés fontosságára. Elsődleges szempont, hogy az ellátás alatt senki ne sérüljön meg.
Természetesen a Pfizer -70 Celsius-fokon tárolt vakcináit közvetlenül az alkalmazásuk előtt normál hőmérsékletű hűtőben, 2 és 8 Celsius-fok között kellene felmelegíteni, csakúgy, mint a többi oltóanyagot.
Tóth Attila arról is beszélt, hogy az ellátási lánc felállítására minimum egy-másfél hónap szükséges a Pfizer vakcinája esetében. A szállítódobozok és az ehhez tartozó temperáló loggerek senkinek sem állnak rendelkezésére több százas nagyságrendben raktáron, mert rendkívül drága eszközökről van szó. 5-10 darabot össze lehet szedni, de azzal az országos ellátás még nincs megoldva.
Nem vagyunk vele elkésve, mert a legutóbbi információink szerint január végén, február elején állhat rendelkezésre majd először ez a fajta vakcina Magyarországon. Hamarosan viszont dönteni kell, mert a szállító ezt követően tud felkészülni a rábízott feladatra
– zárta szavait.