Először egy kicsit vissza az alapokhoz: elegendő B12-vitamin nélkül a vérképző- és idegrendszerünk is bajba kerül, hiszen az étkezések – főként állati eredetű élelmiszerek fogyasztásával – során bevitt mennyiség gyakran nem tud elegendő mértékben felszívódni a szervezetben.
Ha ez a helyzet fennáll, már meg is történt a baj: egymás után jelentkeznek a tünetek, amik nemcsak a szellemi és fizikai teljesítőképességet rontják, hanem az egészséget is veszélyeztetik.
„Folyton fáradtnak érzed magad? Biztos B12-vitaminhiányod van!” – ugye nem hangzik túl ismerősnek ez a felvetés? Pedig noha stresszre, kevés alvásra gyanakszunk leginkább, ha állandó kimerültséget érzünk, számtalanszor a B12-vitamin hiánya állhat a háttérben. A tünetek között pedig megjelenik a csökkenő teljesítőképesség, levertség és koncentrálási nehézségek is.
És akkor vissza a lényegre, mostanra biztosan mindenkit az foglalkoztat, hogy mindez azt jelenti-e, hogy a mai naptól marékszámra szedjünk B12-vitamint, hogy holnaptól okosabbak legyünk. A válasz természetesen nem, hiszen ha valakinek nincs ilyen típusú vitaminhiánya, akkor közel sem biztos, hogy ilyen módon eléri a célját.
Ha viszont már fennáll a B12-vitamin-hiány, egészen más a helyzet. Ebben az esetben az ennek következtében kialakult szellemi teljesítőképesség romlás kezelésére a megoldás a vitamin szedése.
Adódik a kérdés: van-e különösen veszélyeztetett korosztály? Sajnos igen:
Azaz nem érdemes könnyelműen legyinteni a vitamin hiányának tüneteire, mondván, azok az öregedéssel járnak: a B12 pótlásával felvehető a harc.
Ráadásul, ha félvállról vesszük a vitamin hiányát, akár ingerlékenység, depresszív hangulat, memóriavesztés is lehet a következmény. Így célszerű komolyan venni az enyhe tüneteket, hiszen ezek súlyosbodásától is megkímélhetjük magunkat, miközben a folyamatos kimerültségnek is búcsút inthetünk, egyben élvezhetjük szellemi teljesítményünk reneszánszát.
Kiemelt kép: Getty Images