A Mandinernek Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója azt mondta, a koronavírus-járvány komoly kihívás. Akkora, amekkorával az immár 133 éves magyar mentés eddigi történetében még nem szembesült, pedig volt két világháború, ’56, de ilyen jellegű pandémia még soha.
Mintegy tizenötezer covid-19-fertőzéssel kapcsolatos betegellátást, szállítást végeztünk az elmúlt három hónapban, a négyszázezer kilométert is eléri az az út, amit koronavírusos esetek miatt tettünk meg.
Évekkel ezelőtt dolgozott Emilia-Romagna régióban, intenzíven dolgozó olasz barátai, kollégái javaslatára szervezték meg idehaza a mentesítő zónákat, amelyeken az autók fertőtlenítését végzik, a bajtársak az egyszer használatos védőruháikat lecserélik, mielőtt a mentőállomásra visszatérnek.
Bajtársai több ezer szűrést végeznek el minden nap, hónapok óta. A főigazgató szerint a fertőzöttek nem tudják, mire számítsanak: hogy tünetmentesen átvészelik-e a vírust, vagy lélegeztetőgépre kerülnek. „Ezért bennük van a rettegés és a félelem”, ami nem idegen bajtársai számára, de most nehezebb a dolguk, egy maszk, szemüveg, overál mögül nehezebb a szorongást áttörni.
Nekik is át kellett alakítaniuk a gondolkodásukat. Korábban is vittek fertőző beteget, viseltek FFP-maszkot, akár teljes védőfelszerelést is, de az ismeretlen volt, hogy minden egyes betegnél – akár egy traumaellátásnál, szívinfarktusnál – felvetődjön bennük a koronavírus-gyanú.
A korlátozás enyhítése csak akkor müködik, ha a társadalom fegyelmezett marad. A főigazgató hisz ebben, szerinte a folyamatos húzd meg-ereszd meg taktikával ki lehet húzni, amíg nincs gyógykezelés vagy vakcina.
Addig nem lélegezhetünk fel.
A főigazgató idézhetné az időközben mémek szülőatyjává vált Győrfi Pál csapból is folyó mondatát, hogy „Maradjanak otthon!”.
Ő inkább azt javasolja, mielőtt valaki bútort, más „nélkülözhetetlen” eszközt indul vásárolni, pillantson rá egy-egy egészségügyi intézmény közösségi oldalára.
Talán az ott látottak – a betegek egy része lélegeztetőgépre szorul, sajnos sokakat el is veszítünk a koronavírus elleni küzdelemben – segítik az önmérsékletet.
Kiemelt kép: Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján május 10-én. MTI/Botár Gergely/kormany.hu