Az Országgyűlés fideszes elnöke az állami rádió Vasárnapi újság című műsorában azt mondta, napról napra porlik, amortizálódik a demokrácia intézményeibe vetett közbizalom a világban. Az MTI által szemlézett interjúban Kövér László ezt arra vezette vissza, hogy
próbálják nagyon sokfajta eszközzel, nagyon sokan aláásni azt, amit közösségi, nemzeti közbizalomnak nevezhetünk,
a közösség ügyeivel szemben mára a versenyelv mindent maga alá gyűrt. A házelnök szerinte a politikában is egyfajta totális verseny, polgárháború kezd kibontakozni Amerikától Nyugat-Európán át Közép-Európáig mindenhol, ahol demokráciáról egyáltalán beszélni lehet, meg érdemes.
A szembenálló felek nem válogatnak az eszközökben. Kövér László azt mondta: különösen érvényes ez egymás lejáratására, aminek az a nem célzott következménye, hogy ha
a két oldal egyenlő erővel kiabálja a másikra, hogy gazemberek és tolvajok, anyagyilkosok vagytok, akkor előbb-utóbb a köz maga is így tekint a saját választott képviselőire, és nem is nagyon vár el tőlük sokkal többet.
Ez teljesen tönkreteszi a demokratikus intézményrendszert; ennek a határán vagyunk – tette hozzá. Kövér László ezért óvatosságot ajánl mindenkinek, megjegyezve, hogy ez nem csupán a választott képviselők, hanem az általuk működtetett intézmények renoméjára is kihat.
A kormánypárti politikus egyre kevesebb esélyt arra, hogy normális viszonyok uralkodjanak a magyar parlamentben vagy „általában véve az úgynevezett demokratikus politikában”, úgy vélte, a mostani országgyűlési vagy közéleti viták stílusa sokkal brutálisabb, rosszabb, elviselhetetlenebb, mint amilyen volt akár 2002-ig. „Mi mentünk lefelé”, közben a világ „gyorsabb üzemben zárkózott le hozzánk”.
Csak a Fidesz, és talán a DK
Kövér László, a Fidesz választmányi elnökeként kitért arra, hogy pártja egyebek mellett arra lehet büszke, hogy 32 évvel ezelőtti megalakulása óta a fideszesek a maguk urai tudtak maradni, soha nem kerültek olyan kiszolgáltatott helyzetbe, hogy áruba bocsássák a függetlenségüket.
Soha nem kerültünk olyan helyzetbe, hogy ne a szívünk szerint dönthettünk volna, vagy ne a legjobb meggyőződésünk szerint dönthettünk volna arról, hogy mi ennek az általunk szolgálni akart nemzetnek az érdeke.
Szerinte a mostani ellenzék nem ilyen. Azt mondta, az ellenzéki térfélen
egyedül talán Gyurcsány Ferenc pártját tekinthetjük valamelyest is szuverénnek, no persze nem abban a értelemben, hogy ne függne attól a globalista hálózattól, amelynek a része,
de ő dominálja az ellenzéki oldalt. A házelnök szerint megszűnt az ott lévő pártok, politikusok esélye, hogy tartósan kilógjanak az ellenzéki kórusból. A szocialisták egy részének, illetve Gyurcsány Ferencnek
a háborús állapotok fönntartása és végsőkig vitele a politikai érdeke és politikai célja, és a külföldi megbízóik is ebbe az irányba terelik őket.
Kövér László közölte: nehéz elfogódottság nélkül felidézni a szabadon választott parlament első, 30 éve kezdődött ciklusát, hogy milyen volt „több mint 40 évnyi kommunista diktatúra után a történelem részesévé válni”.
Rá négy évre benne éppen ellentétes irányú érzelmeket váltott ki az eskü pillanata. Amikor körülnéztek a Házban és ott látták kétharmados többségben „azokat a kommunistákat, meg a velük szövetkező úgynevezett liberálisokat, akiknek a rendszerét ’90-ben még azt hittük, hogy eltemettük egyszer és mindenkorra”.
Szerinte az, hogy MSZP Horn Gyulát jelölte 1994-ben kormányfőnek arculcsapása volt a rendszerváltozás összes illúziójának, értékének, reményének. Arra nagyon nehéz volt higgadtan reagálni, amiből
látszott, hogy mennyire veszik ők komolyan a rendszerváltozás valódi céljait, legalábbis amit mi annak gondoltunk, és mennyire érzik, hogy lenne bűnvallásra és bocsánatkérésre okuk.
Kiemelt kép: MTI/Máthé Zoltán