Egy most futó másik cikkünkben olyan globális időjáráselemzést olvashatnak Bihari kollégától, hogy Tessub viharisten is megnyalja tőle a tíz ujját meg a villámait, mi itt most szerény vasárnap délutáni hírezőként csupán az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentéséből skicceljük, mi várható a szabadban a következő bő huszonnégy órában.
Egy most futó másik cikkünkben olyan globális időjáráselemzést olvashatnak Bihari kollégától, hogy Tessub viharisten is megnyalja tőle a tíz ujját meg a villámait, mi itt most szerény vasárnap délutáni hírezőként csupán az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentéséből skicceljük:
- először is mi várható a szabadban a következő bő huszonnégy órában itthon és Európában
- majd azt is, mire számíthatunk a jövő héten.
Idehaza ez:
Alapvetően erősen felhős vagy borult lesz az ég, egyre nagyobb területen alakulhat ki gyenge csapadék zömmel eső formájában, néhol havas eső, a hegyekben és északkeleten esetleg hó is hullhat. Éjszaka a Dunántúlon és északon szakadozottá válik a felhőzet, reggel már csak a keleti megyékben lehet csapadék.
A Dunántúlon és középen megerősödik, helyenként viharossá fokozódik az északnyugati szél.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -2 és +4 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet hétfőn általában 2 és 6 fok között várható.
Európában pedig:
Ha valaki ciklont keres, irány Izland és a Balti-tenger térsége; az örvénylés frontjai mentén – Európa északnyugati országai felett és a Kárpát-medence környezetében – sok a felhő, és többfelé esik az eső, Finnország déli felén pedig havazik.
Kissé barátságosabb helyen, a Fekete-tengernél egy leépülőben lévő ciklon található, amely egyre kisebb területen ugyan, de felhős időt okoz.
A szárazföld déli, délnyugati harmada, valamint a Kelet-európai-síkság felett ezzel szemben magasnyomású zóna húzódik. A reggeli pára, köd megszűnése után sokat süt a nap, csapadék sem fordul elő.
A kontinens más tájain is enyhének mondható az idő az ilyenkor megszokotthoz képest: a középső országokban 1 és 12 fok közöttiek a jellemző csúcsértékek, és igazán nagy fagy (-10, -16 fokos maximumok) csak a Kelet-európai-síkság területén van. A Kárpát-medence térségébe hétfőn a déli anticiklon peremén valamivel szárazabb levegő érkezik, csökken a felhőzet, és egyre kevesebb helyen várható csapadék.És akkor a jövő hét:
- kedden, Újév napján reggel, délelőtt nyugaton néhol kisebb eső, esetleg néhol ónos eső, majd hosszabb szünet után estétől észak felől egyre több helyen lehet vegyes halmazállapotú csapadék: az északi hegyekben és a Tiszántúlon lehet hó, másutt eső, havas eső valószínű; néhol megerősödik a szél is; a minimumhőmérséklet mínusz 5 és plusz 2 fok között alakul, a szélvédett, de kevésbé felhős helyeken ennél pár fokkal hidegebb is lehet; a nappali maximumok plusz 1 és 8 fok között alakulnak
- szerdán a hosszabb-rövidebb napos időszakok mellett a nap első felében szórványosan alakulhat ki eső, havas eső, majd napközben hózáporok várhatók; a szél többfelé viharos lesz; leghidegebb órákban mínusz 2 és plusz 3, napközben plusz 2 és 7 fok között alakul a hőmérséklet
- csütörtökön is többfelé viharos lesz a szél; hosszabb-rövidebb időre kisüt a nap; elszórtan alakul ki hózápor; a legalacsonyabb hőmérséklet mínusz 5 és 0, a legmagasabb hőmérséklet mínusz 2 és plusz 2 fok között alakul
- pénteken gomolyfelhős, napos idő várható, majd északnyugat felől beborul az ég, estétől havazás kezdődik, a szél erős, néhol viharos lesz; a leghidegebb órákban általában mínusz 8 és mínusz 3 fok között alakul a hőmérséklet, de a szélvédett helyeken (jellemzően északkeleten) mínusz 11 fokig is hűlhet a levegő; a nappali maximumok mínusz 4 és plusz 1 fok között alakulnak
- szombaton többfelé várható havazás, megerősödik a szél, a legalacsonyabb hőmérséklet mínusz 9 és mínusz 3, a legmagasabb hőmérséklet mínusz 3 és plusz 2 fok között alakul
- vasárnap elszórtan várható havazás, erős, olykor viharos széllel, mínusz 8 és mínusz 1 fok közötti minimum-, illetve mínusz 3 és plusz 3 fok közötti csúcshőmérséklettel.