Belföld

„Megbízóim között szépségkirálynő, berlini magyar postás, híres ügyvéd is van”

Berlini magyar postás, Londonba emigrált kertész, szépségkirálynő, híres ügyvéd, autószerelő, informatikus-programozó, multicég második embere – mondta a 24.hu-nak Toldy Éva albérletkezelő megbízóiról, akiknek lakástulajdonát hosszú távú kiadásra hasznosítja, kezeli.

Toldy mindössze két éve kezdett albérletkezeléssel foglalkozni, húsz éves ingatlanértékesítői múlttal a háta mögött. Ma már 47 lakást kezel, csak a pesti oldalon, mindezt gyakorlatilag egyedül. Munkájáért a bérleti díj 10 százalékát kéri, cserébe leveszi a tulajdonos válláról az összes terhet. Kiválasztja a megfelelő bérlőt, beszedi a bérleti díjat, kezeli az esetleges fizetési késedelemmel összefüggő jogi problémákat, elvégezteti a kisebb javításokat, karbantartásokat, takarítást, és rendszeres negyedéves jelentést is készít a tulajdonos számára.

Fotó: Thinkstock

Portfóliójában használt és újlakások vegyesen találhatók, főként a IX., XIII., XIV. kerületekben. Kizárólag magánszemélyekkel foglalkozik, több ügyfelének 3-5 lakása is van. Jellemzően a gazdagabb rétegek a megbízói, akik mostanában vásároltak lakásokat kiadásra. “Foglalkozást tekintve a legkülönbözőbb társadalmi rétegekből jönnek, egy részük kivándorolt magyar, más részük orvos, sportoló, vállalkozó, menedzser. De volt már börtönbe vonult ügyfelem is, akinek egy évig kezeltem a lakását” – mondta.

A bérbeadási piac első fecskéi az Airbnb-üzlet felfutásával jelentek meg, úgy 4-6 évvel ezelőtt Budapesten, de csak rövid idejű lakáskiadással foglalkoztak, és elsősorban a nagykörúton belüli kerületekben. Most szintén a fővárosból indul az új trend, itt van ugyanis fizetőképes kereslet az albérletekre (már aki ki tudja fizetni az átlagosan 100 ezer forintos bérleti díjat), és egyre több lakást vásárolnak befektetési céllal. Utóbbiak tulajdonosai növekvő arányban bízzák lakásukat profi kezelőkre, s várható, hogy újabb vállalkozások indulnak ebben a felfutó üzletágban.

Két-három éve kezdődött

A hazai befektetők, lakástulajdonosok részéről körülbelül 3 éve mutatkozik nagyobb nyitottság az albérletkezelésre

– mondta a 24.hu-nak Szikora Márton, az albérletkezelésben piacvezető Tower-International Kft. társtulajdonosa.

A Tower az üzletágat tizenöt éves – főként külföldiekre specializálódott – ingatlanértékesítői-, kezelői múlt után indította három éve. Jelenleg több mint 850 lakást kezelnek, a cégnél 40 fő foglalkozik dedikáltan a lakásokkal. A cég egész Budapest területén jelen van, főként a belső kerületekben, de egyre több ingatlant kezelnek Budán is. Portfóliójukban inkább több a használt és újszerű lakás, mint az újonnan épült ingatlan. Ügyfeleik először nagyrészt külföldi befektetők voltak, de mára dinamikusan növekszik a magyar lakástulajdonosok száma is, ügyfeleik nagyjából fele már magyar.

A Tower-International Kft. Váci úti irodája
Fotó: towerbudapest.com

Mint Szikora elmondta, a magyarok közül egy nagyobb csoport a külföldön dolgozóké, akik vagy maguk mögött hagynak egy lakást vagy már befektetésként vették. A második csoport a vidéken élő lakástulajdonos-befektetők, akik nem szeretnének minden apró-cseprő dolog miatt Budapestre utazni. És természetesen vannak olyan budapestiek is, akiknek már nem futja az idejéből a lakás dolgait intézni, vagy rájönnek, hogy ez nem nekik való. Illetve vannak azok a befektetők, akik már több, akár 3-5 lakással is rendelkeznek, és profira akarják bízni a kezelést.

Az albérletkezelésnek létezik egy másik rétege is, az ingatlanfejlesztők köré épült lakáskezelés. Azaz az újlakások építői eladott lakásaik egy részét saját, erre szakosodott cégeiken keresztül adják bérbe. Ők arról számoltak be, hogy a tulajdonos-megbízóik általában gazdagabb, vidéken élő orvosok, ügyvédek, akik kettesével-hármasával vásárolják az új lakásokat Budapesten, többnyire gyermekeik nevére. Náluk értelemszerűen a mostanában épült, vagy épülőfélben lévő lakóparkokban találhatók elsősorban ingatlanok. Két-három ilyen nagyobb cég van, cégenként nagyjából 100-200 lakást kezelhetnek kiadásra a fővárosban.

Kiemelt kép: Thinkstock

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik