Balogh Béla, a szakszervezet elnöke közölte: 2014. december 31-ével megszűnt annak a lehetősége, hogy az egészségre ártalmas munkakörben dolgozók újabb kedvezményre jogosító időt szerezzenek. Mindez annak ellenére történt, hogy a korkedvezmény átalakítására vonatkozóan a szakszervezetek kezdeményezésére születtek olyan kormányzati koncepciók, amelyek egy új, a kockázatértékelésre és felülvizsgálatokra alapozó rendszert tartalmaztak – tette hozzá a vezető.
Balogh szerint a kohászat-öntészet területén olyan egészségkárosító és a szervezetet fokozottan igénybe vevő munkák vannak, amelyek az átlagosnál lényegesen gyorsabban elhasználják az emberi szervezetet, emiatt tiltakoztak a korkedvezményes nyugdíj rendszerének megszűntetése ellen.
A szakszervezeti tömörülés már 2011. áprilisában levélben fordult Orbán Viktorhoz, kérve, hogy a témával a kormány kiemelten foglalkozzon, szakmai közreműködésüket is felajánlották.
Ígéret fedezet nélkül?
A vasasok elnöke kijelentette: “semmitmondónak és a valódi megoldás keresését elodázónak” tartják a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fóruma decemberi megállapodásában is szereplő Varga Mihály-kijelentést miszerint “a különösen nagymértékű fizikai és/vagy pszichés megterhelést okozó munkakörülmények között dolgozó munkavállalók helyzetének javításáról, figyelembe véve a korkedvezményes nyugdíjrendszer megszüntetését is” jogszabályi garanciát kell adni.
De mikor? – tette fel a kérdést a szakszervezeti vezető, emlékeztetve arra: a 2015-ös költségvetésben már nem szerepel a korkedvezmény biztosítási járulék fizetési kötelezettsége, a korkedvezményre jogosító szolgálati idő szerzése 2014. december 31-ével megszűnt, mintegy 70 ezer ember azóta is ártalomnak kitett munkahelyeken dolgozik.
Balogh Béla azt is közölte: felszólítják a kormányt, az országgyűlési képviselőket, hogy mielőbb tegyenek lépéseket azért az alapvető szakszervezeti és munkavállalói érdekért, hogy az egészséges és biztonságos munkafeltételek biztosítása, a munkahelyi ártalmak minimalizálása, ezzel párhuzamosan a szerzett jogok védelme megvalósuljon.
“Amennyiben erre nem kerül sor, a következményekért minden felelősséget a kormánynak kell vállalnia, elvárjuk és követeljük, hogy ebben és a hasonló kérdésekben a kormány a meglévő érdekegyeztetési fórumokat ne kerülje meg” – tette hozzá Balogh.