A két bizottság az ukrán válságról tájékozódott, és részben zárt ülés keretében szóba került az a múlt heti sajtóhír is, miszerint Magyarország haditechnikai eszközöket szállítana Ukrajnába. Németh Szilárd szerint az egész T-72-es ügy nem más, mint “az októberi választás környékén egy felfokozott választási küzdelem mellékterméke”. Hogy kinek állt érdekében ebből ügyet csinálni, az egy más kérdés – fogalmazott.
Németh Szilárd jelezte: akik kérték, megbizonyosodhattak arról, hogy a magyar harckocsik nem kerültek az országhatáron kívülre.
Demeter Márta, a külügyi bizottság szocialista tagja azt mondta: jobb lett volna, ha azonnal kiállnak a cáfolattal. Az ülésen több kérdésre megnyugtató választ kaptak, de vannak még további kérdéseik – tette hozzá az ellenzéki politikus.
A múlt héten a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) is cáfolta, hogy Magyarország haditechnikát szállítana Ukrajnába. A tárca közleményében kiemelte: “az az ismeretlen internetes portál, amelyen ez az álhír megjelent, már többször közölt a honvédséggel kapcsolatos, minden valós alapot nélkülöző tartalmakat”.
Előzőleg az orosz külügyminisztérium a hidfo.net internetes újság hírét kommentálva közölte, hogy “a Kijevnek szánt, Magyarországról származó fegyverszállítmányok nyílt megsértését jelentik azoknak a kötelezettségeknek, amelyeket Budapest a hagyományos fegyverek exportja területén vállalt”. Az ITAR-TASZSZ hírügynökség által idézett külügyi kommentár szerint a magyar honvédelmi minisztérium valamilyen “felhatalmazott ügynökségen” keresztül Ukrajnának szállít állományában lévő páncélos technikát, egyebek között T-72-es harckocsikat.
Az Országgyűlés külügyi és nemzetbiztonsági bizottságának csütörtöki együttes ülésén mások mellett részt vett Tasnádi László, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára, Papp Károly országos rendőrfőkapitány, több minisztérium és a titkosszolgálatok képviselői.