Belföld

Hepatitis ütötte fel a fejét egy fővárosi gimiben

Oltas(960x640)(1).jpg (oltás, orvosság, orvos, beteg, gyógyszer, egészségügy, hatóanyag, )
Oltas(960x640)(1).jpg (oltás, orvosság, orvos, beteg, gyógyszer, egészségügy, hatóanyag, )

A tanárokat és a diákokat is beoltják fertőző májgyulladás ellen a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumban, ahol már több gyerek megbetegedett. Járványról azonban nincs szó.

Hepatitis A járványt akadályoz meg az ÁNTSZ a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumban, ahol a megbízott igazgató, Fazekas Csaba szerint ősz óta 7-8 gyerek kapta el a fertőző májgyulladást – értesült az Index. A fővárosi kormányhivatal négy megbetegedésről tud, három november végén történt.

Nincs járvány

890 adag hepatitis A elleni oltóanyagot szállítottak le az iskolának szerdán. Csütörtökön a diákok, pénteken a tanárok kapják meg a védőoltást. Az iskola mosdóiban fertőtlenítő kézmosót és papírtörölközőket helyeztek ki. Soron kívüli fertőtlenítőszeres nagytakarítást is elrendeltek, és a hepatitis A megelőzéséről szóló plakátokat tettek ki a falakra.

A kormányhivatal szerint a májgyulladásos megbetegedések nem hozhatók egymással összefüggésbe, tehát járvány nincs.

Mik a tünetek?

A fertőző májgyulladás lázzal, étvágytalansággal, gyengeséggel és hasi fájdalommal kezdődik. Ezt hányás, a has jobb felső részén fájdalom, sötét vizelet, világos széklet, a szemen és a bőrön sárgaság követheti. A tünetek 2-3 hét múlva megszűnnek, de a lábadozás 2-3 hónapig is eltarthat. Magától gyógyuló betegség, lefolyását nem lehet gyógyszeres kezeléssel gyorsítani.

Na, mi a hepaj?

A máj az egyik legkomplexebb szervünk, rengeteg funkciója van, így védelme és épsége különösen fontos. Sajnos a májat igen leleményesen tudjuk pusztítani: alkohollal (napi 40 gramm lenne a maximális beviteli mennyiség, ami mellett a máj még nem károsodik – összevetésként 3 deci sörben van 12 gramm alkohol, 40 gramm alkoholt tartalmaz 1 dl whisky, 4 dl bor), különböző növényvédő szerekkel és egyéb kemikáliákkal, gyógyszerekkel, ételfestékekkel, drogokkal. De a májnak jó a regenerálódó képessége. A májat tehát érdemes védeni: az antioxidánsok ebben fontos fegyvert jelentenek. A C- és E-vitaminok mellett a máriatövis nevű növényben található szilmarin is ajánlott, utóbbi elraktározódik a májban, és szükség esetén a szerv használ belőle.

A hepatitisz A elég gyakori májfertőzés, bár itthon keveset hallunk róla, az amerikai közegészségügyi és járványügyi szervezet, a CDC pl. kifejezetten felhívja a figyelmet a Magyarországra utazni szándékozókat a fertőzés veszélyére. A vírus nem kellően megmosott gyümölccsel-zöldséggel, rossz minőségű ivóvízzel terjedhet.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik