Belföld

Elhazudott, jogsértő gyermekoltások?

oltás (oltás)
oltás (oltás)

Feljelentést tett a Nebáncsvirág Egyesület, amelyet több szülő és gyermekorvos keresett fel azzal, hogy a kötelező oltásokkal együtt beadják a választható pneumococcus elleni oltást is.

Ez – ha esetleg jó szándékú gyakorlat is – törvénysértő – emlékeztet az egyesület, amely szerint sérül az önrendelkezéshez, a testi integritáshoz és a tájékoztatáshoz való jog. A Nebáncsvirág nem tudja, „hogy e durva alapjog-sértés a hivatalos szervek részéről hányszor fordul elő naponta”, de úgy véli: a nem kötelező, de ingyenes oltásokat a kötelezőkkel együtt úgy bökik bele a csecsemőkbe, hogy a szülőket előtte félrevezetik, vagy egyenesen azt közlik, hogy a nem kötelező oltás kötelező.

Gyakori az is, hogy a szülő csak az oltás után értesül arról, hogy a nem kötelező oltással is beoltották gyermekét, noha a pneumococcus elleni oltásról nem bizonyított, hogy „beadása jobb egészségi állapotot eredményezne. Igazolva vannak viszont potenciális oltáskárosodások, melyek akár rokkantsághoz vagy halálhoz vezethetnek”.

Mivel ez az oltás nem része a kötelező oltási rendnek, ezért az állam nem is vállal az esetleges mellékhatásokért felelősséget. Az ügy megnyugtató kivizsgálása és a jogsértés megszüntetése érdekében a Nebáncsvirág Egyesület feljelentést tett a Zala Megyei Rendőr-főkapitányságon, és várja az ügyben érintett szülők jelentkezését.

Korábban az egyesület azért kampányolt, mert indokolatlannak tartotta az oltás kötelezővé tételét, amelyet szerinte kizárólag az indokolt, hogy az oltóanyaggyártók sokkal több hasznot húzhassanak belőle.

A pneumococcus által okozott tüdőgyulladás elleni védőoltásról ugyanakkor a Nemzetközi Oltóközpont azt írja, hogy a baktérium (Streptococcus pneumoniae) több mint 80 típusa ismert. Mindenütt a világon elterjedt kórokozó. A betegségnek a lázzal, légzési nehezítettséggel, köhögéssel járó lebenyes tüdőgyulladás a leggyakoribb formája.

Szövődményként keringési és légzési elégtelenség is előfordulhat. Az influenzajárványok halálozásának leggyakoribb okai a pneumococcus felülfertőződés és annak szövődményei.

Mit kell tudni a védőoltásról?

23 típust tartalmaz, és 2 évesnél idősebbeknek készült. Gyermekeknek csak bizonyos esetekben kell oltást kapni. Kétéves kor alatt 7 komponensű un. konjugált vakcina van forgalomban.  A szakemberek szerint ez az oltóanyag eredményesen alkalmazható az egészséges és a veszélyeztetett csoportba tartózó 5 évesnél fiatalabb gyerekek védelmére.

Az első oltás már 2 hónapos kortól adható. Megfigyelések szerint e vakcina rutinszerű alkalmazásával a súlyos és életveszélyes pneumococcus fertőzések száma csaknem 94%-kal csökkent az 5 év alatti korosztályban. Az oltóanyag jelentősen csökkentette a pneumococcus okozta középfülgyulladás előfordulását is. Azt is megfigyelték, hogy a széles körű oltások bevezetését követően nemcsak az oltottakban, hanem az oltást nem kapott idősekben is jelentősen csökkent a pneumococcus betegségek előfordulása: a 65 év felettiek esetében több mint 64%-kal.

A védőoltás javasolt felnőtteknek 60 éves kor felett, cukorbetegeknek, máj- és veseelégtelenségben szenvedőknek, immunhiányosoknak és olyanoknak, akiknek eltávolították a lépét.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik