Egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat ad az oktatásirányítás a szeptembertől 1., 5., és 9. évfolyamon – majd később felmenő rendszerben minden iskolásnak – bevezetendő relaxációs tananyaggal kapcsolatban.
Néhány napja lapunk kérdésére Kaposi József magyarázta el, hogy a relaxáció kötelező lesz minden magyar iskolában. Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) főigazgatója az oktatási tárca – tartalmi szabályozásért felelős – háttérintézménye vezetőjeként azt írta, hogy a relaxáció „szerepel a Nemzeti alaptanterv Testnevelés és sport műveltségterület szakmai anyagában. … A NAT-ban meghatározott tartalmak természetesen kötelezőek, így a relaxáció is szükségszerűen meg kell hogy jelenjen a műveltségi terület oktatása során”. A főigazgató azt is hozzátette, hogy a kerettanterv megerősíti ezt a kötelezettséget. “A szakmai anyagoknak megfelelően minden diák számára kötelező a relaxáció, melyet a testnevelés tantárgy keretein belül a testnevelő tanárok fognak oktatni.”
Szerdán Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár ugyanakkor – az MTI és több helyi lap tudósítása szerint – kijelentette: nem valósak a relaxáció, meditáció tárgyak bevezetéséről szóló hírek. Hozzátette, ezek oktatását az iskolák a lovagláshoz vagy az úszáshoz hasonlóan heti két órában szabadon választhatják a kötelező órákon kívül.
Hoffmann és beosztottja állítása tehát ellentmond egymásnak. A jogszabályok szerint Kaposi József álláspontja az érvényes. Tehát az államtitkár vagy nem ismeri a Nemzeti alaptantervet, a kerettanterveket és a hozzájuk kapcsolódó jogszabályokat, például a köznevelési törvényt, vagy a kaposvári fórumról tudósító MTI-s és egyéb újságírók pontatlanul számoltak be. Felmerülhet még, hogy esetleg közben megváltoztak a jogszabályok, és a NAT-ban és a kerettantervekben leírt tartalmak mégsem kötelezőek minden iskolában.
A legvalószínűbb az, hogy az államtitkár tévedett. Mint írtuk, számos új tantárgy – így a vitorlázás, bringázás, lovaskultúra, sakk, kajak-kenu, családi életre nevelés, pénzügyi ismeretek és mások – kerettanterve jelent meg, amelyeket az iskolák a szabad időkeretük terhére választhatják. Ezek tehát nem minden iskolának lesznek kötelezőek.
Mint az OFI-főigazgató rámutatott, a relaxáció nem ebbe a kategóriába tartozik: az jelen jogszabályi körülmények között minden iskolában kötelező.
A relaxációs órákat egyébként a testnevelőtanárok fogják oktatni, akik viszont egyelőre nincsenek erre felkészítve. Az OFI főigazgatója szerint ezzel nem lesz probléma, mert a felkészítések most is folyamatosan zajlanak, és még szeptembert megelőzően több új képzést is meghirdetnek. A terület szakmai lobbistája, Bagdy Emőke ugyanakkor arról számolt be, hogy eddig mindössze 200 tanár végezte el az erre felkészítő tanfolyamot.