Belföld

Szétzavarná a médiatanácsot a PM

Az LMP-ből kivált politikusok szerint a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa feladatait átvehetnék más testületek.

A Párbeszéd Magyarországért szerint a testület eddigi működése alapján minden jog megvan ahhoz, hogy a testületet 2014-ben „szétzavarják”.

Karácsony Gergely független képviselő hétfői, parlamenti sajtótájékoztatóján kijelentette: a médiatörvényhez benyújtott „sokadik”, ezúttal az Európa Tanács ajánlásai alapján a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) által készített módosítás semmin sem javít, és a médiaszabályozást sem teszi szabadabbá. Az ellenzéki képviselő szerint a törvénycsomaggal csak annyit érnek el, hogy az Európa Tanács „megteszi azt a szívességet, hogy úgy csinál, mintha ezektől a módosításoktól bármi érdemben változna, európaibb lenne a magyar médiairányítás”.

A PM politikusa kijelentette: a kulturális bizottság által hétfőn tárgyalt javaslat elfogadása politikai értelemben még ront is a jelenlegi helyzeten, ugyanis a módosítás álmegoldásokat ad a valós problémákra. Eközben nem ad garanciát arra, hogy a médiatanács „ne legyen egy párt politikai ökle”, vagy hogy „biztosítva legyenek a közmédia független működésének feltételei” – tette hozzá.

Önmagában az, hogy a médiatanács elnökét csak hosszabb szakmai előzmények után lehet jelölni, vagy az, hogy az elnököt nem lehet újraválasztani, még nem biztosítja, hogy a testületet ne csak a Fidesz delegáltjai alkossák – mondta. Eközben a törvénycsomagból a kiegyensúlyozottság kapcsán kivesznek olyan elvárásokat, mint például a tárgyilagosság – bírálta a javaslatot. Karácsony Gergely kijelentette: álvita arról beszélni, hogyan értelmezik a kiegyensúlyozottságot, ha ezt „egy kiegyensúlyozatlan összetételű politikai testületnek kell garantálnia”.

A Párbeszéd Magyarországért médiajogászok véleményét is figyelembe véve úgy látja, hogy nincs szükség egy ilyen óriási hatalmú médiatanácsra – jelentette ki. Ha valaki az igazát keresi, azt csak a független bíróságoktól kaphatja meg, a közmédia felügyeletét pedig vissza kell adni a „létező, de semmilyen döntési lehetőséggel nem rendelkező paritásos kuratóriumnak”. A médiahatósághoz hozzácsapott egyéb jogköröket pedig önálló hatóságoknak kellene továbbvinniük – zárta mondandóját Karácsony Gergely.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik