A biztos az eljárást a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének panasza alapján indította el. A kezdeményezéshez csatlakozott a Lélekben Otthon Alapítvány is. A szervezetek szerint az utóbbi időben egyes televíziós és internetes tudósítások az öngyilkosságot olyan nemkívánatos módon jelenítették meg, amelyek krízishelyzetben lévő embereket arra ösztönözhettek, hogy önmaguk ellen forduljanak.
A tudósításokban a helyszín bemutatása, az elkövetési mód ismertetése, az öngyilkosság vélt vagy valós okainak találgatása, az öngyilkosságnak mint a szülőket megbüntető bosszúnak bemutatása ellentétben áll az Egészségügyi Világszervezet (WHO), valamint a média- és hírközlési biztos 2012 márciusában közzétett ajánlásával. Ez a megjelenítési mód az olvasók, nézők jelentős részének érdeksérelmét eredményezte – állapították meg.
Bodonovich Jenő – Fotó: MTI / Soós Lajos
A panaszos egyesületek azt is kifogásolták, hogy a tudósításokban nem szerepelt a krízishelyzetben lévők részére rendszeresített telefonszám, amelyen szakemberek nyújtanak segítséget a rászorulóknak.
A média- és hírközlési biztos az egyeztetési eljárásról a médiatörvény előírásainak megfelelően tájékoztatta az érintett médiumokat. A nézői, olvasói érdekek képviseletében pedig javaslatot fog kidolgozni a témában, figyelembe véve a szakmai szervezetek és az érintett médiumok észrevételeit is.
A biztos az egyeztetési eljárásba bevonta a Magyar Lapkiadók Egyesületét, a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületét, a Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesületét, a Magyar Újságírók Országos Szövetségét, a Magyar Katolikus Újságírók Szövetségét, a Protestáns Újságírók Szövetségét, a Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségét és a Magyar Újságírók Közösségét.