Belföld

Felfüggesztik a SOTE dékánját a fideszes csemete botránya miatt

diploma (diploma, )
diploma (diploma, )

A dékán és helyettesének felfüggesztésével végződött a kormánypárti parlamenti képviselő fiának és szobatársának jogtalan diplomaszerzésével kapcsolatos botrány.

Lezárult a Testnevelési és Sporttudományi Karon az államvizsgákkal kapcsolatos szabálytalanságok gyanúja miatt indított belső vizsgálat első szakasza. A Semmelweis Egyetem rektora a tényfeltárás nyomán a kar zavartalan működésének biztosítása érdekében augusztus 6-i hatállyal felfüggesztette Tóth Miklós dékán és Szalma László dékánhelyettes vezetői megbízását, egyidejűleg Mandl József professzor személyében rektori biztost nevezett ki a Testnevelési és Sporttudományi Kar élére – áll az egyetem kommunikációs és marketingosztályának közleményében.

A további belső vizsgálatot az időközben megindult rendőrségi nyomozásra való tekintettel – a rendőrségi eljárás lezárásáig – a rektor felfüggesztette. Az ügy további részleteit a folyamatban lévő nyomozás miatt, illetve a belső vizsgálat végső lezárásáig az egyetem nem kívánja nyilvánosságra hozni.

Dr. Szél Ágoston rektor azután rendelt el belső vizsgálatot, hogy a hvg.hu megírta: egy sportügyekben illetékes kormánypárti parlamenti képviselő fia,valamint egy szobatársa úgy vehették át testnevelő-edző szakos diplomájukat, hogy a két egyetemistának összesen 15 jegye hiányzott ahhoz, hogy államvizsgázhassanak. Egy harmadik hallgató is hasonló körülmények között ért célba, ám ő mégsem kaphatott diplomát, mert hiányzik a nyelvvizsgája.

A vizsgálatról szóló közleményében Dr. Szél Ágoston tudatta, hogy a hvg.hu írásában említett feljelentésről hivatalos tájékoztatást a mai napig nem kapott, ennek ellenére, a cikkben megfogalmazott állítások súlyosságára való tekintettel elrendelte a belső vizsgálatot, amelynek eredményéről tájékoztatni fogja a nyilvánosságot.

A hvg.hu információi szerint az ügy miatt ismeretlenek feljelentést tettek a BRFK-n befolyással üzérkedés, többrendbeli közokirat-, illetve magánokirat-hamisítás gyanújával. Az internetes oldal szerint “a dékán a saját, frissen szerzett kódja segítségével igazolta a hiányzó krediteket az intézmény elektronikus nyilvántartásában, és Hamar Pál oktatási dékánhelyettes, illetve Hrabacsik Mihály tanulmányi osztályvezető segítségével tette hivatalossá az ügyet”.

Lasztovicza Jenő az MTI-nek cáfolta az írásban foglaltakat, annak közzétételét jogtalannak, méltánytalannak és etikátlannak nevezte. A fideszes képviselő szerint “etikátlan, gusztustalan, hogy politikai célokra akarják felhasználni a fiát”. A politikus sérelmezte azt is, hogy leírták a fia nevét a cikkben – amit később monogramra módosítottak -, ez ugyanis szerinte ellenkezik az ártatlanság vélelmével.

Kifogásolta továbbá, hogy tudomása szerint a szerző egy hallgatót vagy szülőt sem kérdezett meg arról, hogyan alakultak valójában az érintettek tanulmányai, megvédték-e a diplomájukat. “Ezzel a cikkel meg lettek bélyegezve ezek a gyerekek. Ki kér tőlük bocsánatot, amikor ki fog majd derülni, hogy jogosan kapták meg a diplomájukat, mert megdolgoztak érte?” – tette fel a kérdést Lasztovicza Jenő. A politikus ügyvédekkel tekinti át, milyen jogi lépések tehetők az ügyben, mert szerinte nem lehet szó nélkül hagyni, hogy “fiatal gyermekeket akarnak meghurcolni, akik még túl is teljesítették az előírt penzumot”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik