Belföld

Kulcsos gyerekekre leselkedő nagyvárosi veszélyek

Sok szülő nem tud mit kezdeni gyermekével az iskolaszünetben. Mire kell vigyázni, hogyan kell felkészíteni a gyereket? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Alpár Zsuzsa és Virág György gyermekpszichológussal, valamint Oláh Jánossal, a Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya vezetőjével.

Dr. Alpár Zsuzsa gyermekpszichológus szerint tízéves kortól még nem javasolt magára hagyni otthon a gyermekeket, amíg a szülők dolgoznak. Ahogy fogalmaz: „Akkor még olyan kicsik, hiszen még csak alsósok.”

Egy tizenkétéves gyermeket, már némileg bátrabban hagyhatunk otthon, de őt is csak abban az esetben, javasolja a gyermekpszichológus, ha már évközben is párszor ezt megtettük. Alpár Zsuzsa szerint azonban fontos, hogy ha lehetőség van rá, kerüljük el, hogy egyedül töltse napját a gyermek. Ha mégis előfordul, igyekezzünk strukturálni a gyermek időrendjét. Szabályozzuk, mennyi időt töltsön a gép előtt, hívjuk fel a figyelmét a veszélyes tartalmakra. Lássuk el jó tanácsokkal, amiket a józan paraszti ész diktál. Például idegeneknek ne nyisson ajtót.

Virág György pszichológus szerint az sem szerencsés, ha túl sok és feszes programot szervezünk a gyerekünknek a nyári szünetre. Ugyanakkor a gyereket napokon át órákra magára hagyni sem a legjobb ötlet.

Oláh János a Budapesti Bűnmegelőzési Osztályvezető szerint is ajánlatos megelőzni, hogy a gyermek egyedül maradjon. Aki teheti, nagyszülőkre, családtagokra bízza gyermekét a nyári szünet idejére. Az is jobb megoldás, ha gyermekeinket iskolai táborokba küldjük.

Megírtuk, a szülők szervezetei évek óta figyelmeztetnek arra, hogy több százezer „kulcsos gyermek” cselleng az utcákon a szünetben, mert szüleik dolgoznak, és nincsenek olyan rokonaik, akik vigyázni tudnának rájuk. Elvileg az önkormányzatoknak kötelességük gondoskodni a gyerekek napközbeni ellátásáról, ám sok helyen nem tartják be ezt az előírást. Így egyre nagyobb szerep jut a gyerekek szabadidejének hasznos eltöltésében a nyári táboroknak. Feltéve, ha ezt a szülők meg tudják fizetni.

Sárváry István, a Táboroztatók Országos Egyesületének (TOE) elnöke lapunknak elmondta, hogy a különböző táborok árai – a programtól függően – változatosak, de egy egyhetes napközis tábor – ahol a szülők reggel „leadják”, délután „felveszik” a gyereket – már 10-15 ezer forintért hozzáférhető, míg a bentlakásos táborok árai egy hétre 35-40 ezer forintról indulnak. Találtunk olyan külföldi nyelvtábort is, amely félmillió forintjába fáj a szülőknek.

Zaklatás

Sokszor előfordul, hogy egy gyermeket zaklatnak az utcán. Alpár Zsuzsa szerint ma Magyarországon nincs olyan lánygyermek, akivel ez nem fordult elő. A gond csak az, hogy nem mindig derül ki. Aki viszont nem tartja magában, és elmondja a szüleinek, mi is történt vele, könnyebb túltennie magát a molesztáláson. A fiúgyermekek is ugyanolyan veszélyben vannak. A gyermekpszichológus szerint rengeteg veszély leselkedik a gyermekekre, ide sorolja a drogok használatát is.

Ha egy gyermeket szexuálisan bántalmaznak, az jellemzően súlyos és sokáig ható sérülést okoz. Az ESZTER Alapítványhoz, ahol Virág György is tevékenykedik, általában hasonló esetek miatt kerül kezelésre egy-egy gyermek.

A rokonok is veszélyesek?

Bár többnyire az idegenektől féltjük a gyerekeket, az ismerősök, rokonok is veszélyt jelenthetnek. A pszichológus szerint a legtöbb esetben ugyanis nem idegenek, hanem saját családtagjaik, rokonaik azok, akik bántalmazzák, zaklatják a rájuk bízott gyerekeket. Virág György felhívta a figyelmet a nyílt és őszinte kapcsolat fontosságára a szülő és a gyerek között, hogy ha a gyerek bajba kerül, azt el merje mondani.

Az egyedül maradó gyermek számára biztonságot jelenthet, ha a szülő rendszeresen kapcsolatot tart vele, érdeklődik, vagy a szomszédok, ismerősök időnként ránéznek.

Oláh László szerint is fontos, hogy minél többet beszélgessünk a gyerekeinkkel és teszteljük, mennyire vannak tisztában a segítségkérés lehetőségeivel. Fontos, hogy minden gyermek tudja saját, szülei, a rendőrség (107), a tűzoltóság (105) és a mentők (104) telefonszámát.

Az idegenektől is óvakodni kell, ha azonban nincs a gyermek közelében családtag, akkor ne habozzon egy másik idegentől segítséget kérni, ha az utcán zaklatja valaki. Vakáció ideje alatt a szokások is megváltoznak. A már megszokott iskolába vezető útvonal helyett a plázákba, a strandokra vezet a fiatalok útja, ezzel pedig megnő a balesetveszély kockázata – figyelmeztet Oláh.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik