Amíg nemzetközi szinten heves viták folynak a megszorítási intézkedésekről és a szociális kiadások csökkentéséről, addig egy új, a világ legfejlettebb országairól készített UNICEF-jelentés a gyermekszegénység és nélkülözés mértékére hívja fel a figyelmet. A jelentés szerint az Európai Unióban (valamint Norvégiában és Izlandon) 13 millió gyermek nem jut hozzá a fejlődéséhez szükséges alapvető forrásokhoz. Eközben csaknem 30 millió gyermek – 35 fejlett gazdaságú országban – szegénységben él.
Fotó: Northfoto
Az UNICEF Kutatási Központjának 10-es számú tanulmánya a gyermekszegénységet és nélkülözést kutatja az iparosodott országokban, összehasonlítva és rangsorolva az egyes államok teljesítményét. Ez a nemzetközi összehasonlítás azt bizonyítja, hogy a gyermekszegénység nem elkerülhetetlen az iparosodott országokban, viszont függ a mindenkori politikai döntésektől. A jelentés azt is hangsúlyozza, hogy néhány ország sokkal jobban megvédelmezi a kiszolgáltatottabb gyerekeket, mint mások.
A tanulmány két különböző módon vizsgálja a gyermekszegénységet és a gyermeknélkülözést. Az első mérce a gyermeknélkülözési index, amely az Európai Unió „Adatok a jövedelmekről és életkörülményekről” statisztikáira támaszkodik, amit 29 országban végeztek el.
A tanulmány meghatározása szerint egy gyermek akkor tekinthető „nélkülözőnek”, ha kettő vagy több tényező nem érvényesül rá a 14 alapvető szükségletet tartalmazó listáról – úgy, mint a napi három étkezés, egy csendes hely a házi feladatok elkészítésére vagy a könyvek megléte otthon. A szervezet szerint a nélkülözők újratermelődéséhez vezet, ha a szülők iskolai végzettése nem több a nyolc általánosnál, ha nincs a családban rendszeres jövedelem, ha egyszülős a család vagy ha éppen mingránsok a szülők.
Ki a jómódú?
Az UNICEF megkérdezett pár iskolást is, szerintük ki tekinthető jómodúnak, valamint azt, hogy mitől lesz valaki az. Egyik fiú szerint a tinizenész Justin Bieber biztos nem szenved hiányt semmiben. Íme a kisfilm:
A legnagyobb fokú nélkülözést olyan országokban mutatták ki, mint Románia, Bulgária és Magyarország (több mint 70%-os, 50%-os és 31%-os nélkülözést), habár olyan gazdagabb országokban, mint Franciaország és Olaszország is 10% körüli a nélkülözési ráta.
Lengyelországnak és Szlovákiának például alacsonyabb gyermeknélkülözési rátái vannak mint Magyarországnak, annak ellenére, hogy a három ország gazdasági fejlettségi szintje és egy főre jutó jövedelme nagyjából hasonló.
UNICEF |
Az UNICEF a világ legnagyobb gyermekvédelmi szervezeteként több mint 150 országban van jelen, segíti a gyermekek túlélését és gyarapodását születéstől a kamaszkoron át. A világ legnagyobb oltási programját működtetik a fejlődő országokban. Valamint sokat tesznek az egészségügyért, élelmezésért, az egészséges ivóvízért, gyermek minőségi alapfokú oktatásáért. védelmet nyújtanak az erőszak és a kizsákmányolás ellen. |