Belföld

Tízmilliárdból épül a dél-pesti sürgősségi centrum

Mintegy 10 milliárd forintból valósulhat meg a Korányi-projekt - azaz a dél-pesti sürgősségi ellátócentrum -, amely két év múlva kezdhet működni.

Réthelyi Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vezetője hétfőn Budapesten, a projekt helyszínén bejelentette: miután az eredeti szakmai-műszaki koncepció a Semmelweis Tervben megfogalmazottakkal együtt bővült, a közelmúltban a tárca és az egyetem 1,9 milliárd forintról szóló együttműködési megállapodást írt alá. Az Új Széchenyi Terv révén a Korányi-projekt 8,1 milliárd forintos állami támogatást kap, így összesen tízmilliárd forint van a beruházásra – tette hozzá.

A miniszter arra is kitért: ez a többcélú és korszerű egészségügyi intézmény a tervek szerint 2013 első felében kezdheti meg működését.

Cserháti Péter, egészségügyért felelős helyettes államtitkár ezúttal is megköszönte azoknak a kollégáiknak a segítségét, akik a hurghadai baleset sérültjeit a helyszínen, illetve itthon ellátták. Kiemelte: az összes sérült az egykori Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetbe (OBSI) került, amely annak ellenére, hogy 2007-ben megfosztották országos jellegétől, “parkolópályára lett helyezve”, most mégis képes volt országos szinten ellátni feladatait.

Mint kifejtette, a Korányi-projekt bővített beruházásának célja egy “poliklinikai” háttérrel rendelkező dél-pesti sürgősségi centrum megvalósítása a Semmelweis Egyetem, a Péterfy Sándor utcai Kórház-Rendelőintézet és Baleseti Központ (volt OBSI), valamint az Országos Idegtudományi Intézet együttműködésében.

Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora elmondta: a Korányi-projekten belül az egyetem külső klinikai telepén épül fel egy új betegellátó egység, itt kialakítanak egy központi laboratóriumot, egy 29 ágyas központi intenzív osztályt és létrehozzák a központi radiológiai ellátást is egy új, centralizált képalkotó-diagnosztikai részleg megvalósításával. Ezek mellett létrejön egy sürgősségi osztály és egy modern fizioterápiás részleg.

A rektor arra is kitért, hogy az állami egyetem betegellátásának a fejlesztésében többéves lemaradásban vannak, ugyanis nincsenek szerencsés régióban; míg a vidéki egyetemek 30-40 milliárdos fejlesztési forrásokhoz jutottak, a Semmelweis Egyetemnek ez nem sikerült. Most viszont a Korányi-projekt fejlesztési terveivel végre olyan korszerű betegellátást tudnak majd nyújtani, amely nemcsak az egyetem és a főváros szintjén, hanem az egész központi régióban is kiemelkedőnek számít – hangsúlyozta Tulassay Tivadar.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik