A szocialista politikus hangsúlyozta, hogy bár a lehetõség számára is adott és anyagi elõnyt biztosítana, nem használja ki azt. Véleménye szerint a szabályozás diszkriminatív, a megtakarítással rendelkezõ, vagyonosabb adósokat támogatja, tovább mélyítve a szakadékot a törleszteni képtelen hitelesek és a jómódúak között.
Gyurcsány Ferenc arra is kitért, hogy a hétfõn elfogadott törvény súlyos károkat okoz Magyarországnak: még kevesebb hitelhez jutnak majd a vállalkozások, gyengülni fog a gazdaság teljesítõképessége. “A kormány, ahelyett, hogy együttmûködne a bankokkal, ellenségképet kreál. Ez a populista lépés tovább gyengíti hazánk amúgy is tönkretett nemzetközi tekintélyét, diplomáciai kapcsolatait” – írta, megjegyezve, hogy az ország ellen várhatóan elinduló perek százmilliárdos fizetési kötelezettséget róhatnak “az Orbán-kormány bukása után következõ kabinetre”.
Gyurcsány Ferenc januári vagyonbevallása szerint 62,2 millió forinttal tartozik, a hitelt feleségével közösen vette fel kötcsei házuk megvásárlására. A dokumentumból nem derül ki, hogy az egész összeget svájci frankban vette-e fel.
Az Országgyûlés hétfõn este döntött úgy, hogy egyes esetekben lehetõvé teszi a devizahitelek egyösszegû, rögzített árfolyamon – svájci frank esetében 180 forinton – történõ végtörlesztését. A szocialista képviselõk tartózkodtak a szavazáson. Mesterházy Attila, az MSZP elnöke elõzõleg olyan módosító javaslatot nyújtott be, amely kizárta volna a végtörlesztésre jogosultak körébõl a parlamenti képviselõket és az állami vezetõket, indítványát azonban a kormánytöbbség nem támogatta.