A tegnap napvilágra került második negyedéves magyar GDP-adat fényében elemzők nem zárták ki, hogy újabb szerkezeti átalakításokat (megszorító intézkedéseket) jelent be a miniszterelnök.
A kabinet kedden közölte, hogy a kormányfő hétfőn és kedden Pintér Sándor belügyminiszterrel, Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszterrel és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterrel folytatott megbeszéléseket az euróválság Magyarországra gyakorolt hatásának kivédéséről, továbbá áttekintették az elmúlt egy év kormányzati tevékenységét.
A csalódást keltő GDP-adat kapcsán a kormány felülvizsgálja makrogazdasági előrejelzését – mondta tegnap a nemzetgazdasági tárca adó- és pénzügyi szabályozásért felelős államtitkára a Reutersnak. Kármán András szerint az adóbevételek előrejelzését is az újratervezett makropályához kell majd igazítani. Éspedig gyorsan, hiszen a minisztérium korábbi ütemezése szerint a kormány a hónap végén hagyta volna jóvá a 2012-es költségvetési törvényjavaslatot, amit szeptember 30-án nyújtana be a parlamentnek.
A hiánycél marad
A nemzetgazdasági tárca legalábbis ezt közölte, emlékeztetve arra, hogy “pontosan ilyen esetekre számítva került sor korábban a Stabilitási Alap felállítására, így a közel 90 milliárd forintos negatív hatás biztonságosan finanszírozható. A kormány továbbra is elkötelezett az államadósság csökkentése és a költségvetési egyensúly helyreállítása mellett, amelyet a 2012. évi költségvetés tervezésekor is következetesen érvényesíteni kíván”. Piaci vélemények szerint idén várhatóan nem lesz nehéz tartani a költségvetési hiányt, ugyanakkor az kérdés, mi lesz a 2012-es egyenleggel, hiszen a 250 milliárdos alap gyorsan kimerülhet.
A magyar gazdaság kitettsége miatt – egy hosszabb európai és amerikai adósságválság esetén – a kormány újabb szerkezeti átalakításokra (megszorításokra) kényszerülhet, hogy leszorítsa a deficitet. Erre az Európai Bizottság korábban már figyelmeztetett. Brüsszel szerint tavaly 3,1 százalék volt a költségvetés strukturális hiánya, amely idén 5,2 százalékra kúszik fel. A kormány konvergenciaprogramjában ennél 0,5 százalékponttal alacsonyabb, 4,7 százalékos strukturális hiányról olvashatunk. Az EB szerint a strukturális hiány jövőre 4, a kormány szerint 2,6 százalék lesz.
Az biztos, hogy a kormány mozgástere nagyon szűk, az összes középtávú tervet átírta a válság, amely egyébként nem volt váratlan. A gazdasági lassulás az előjelek alapján várható volt.
Ha a GDP növekedés jövőre is 2 százalék alá kerül, szakértői becslések szerint további 4-500 milliárd forintos korrekció kell. Egyesek szerint a lefaragás mellett a legegyszerűbb megoldás a kétkulcsos SZJA lenne, de ez politikailag kockázatos lépés, így marad az adójóváírás és a szuperbruttó kivezetése.
A gazdasági tárca állítólag már jelezte a többi minisztériumnak, hogy újabb lefaragásokra készüljenek – értesült az origo. A portál szerint az is felvetődött, hogy a cégek nem számolhatnák el korlátlanul a veszteségüket a nyereséges években, és elmaradhat a félszuperbruttó személyi jövedelemadó kivezetése, azaz a jövőre ígért adócsökkentés.